Německo výrazně omezilo vývoz zbraní do Turecka a Saúdské Arábie. Opozice chce export zcela zastavit | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Německo výrazně omezilo vývoz zbraní do Turecka a Saúdské Arábie. Opozice chce export zcela zastavit

Německo výrazně omezilo vývoz zbraní do Turecka a Saúdské Arábie. Opozice chce export zcela zastavit

Nová německá vláda výrazně omezila vývoz zbraní do Turecka a Saúdské Arábie, které se účastní bojů na Blízkém východě. S odvoláním na ministerstvo hospodářství o tom dnes informoval list Die Welt. Levicová opozice ale žádá tento export zcela zastavit.

Velká koalice kancléřky Angely Merkelové v prvních pěti týdnech svého úřadování od 14. března do 20. dubna povolila jeden vývoz do Turecka a jeden do Saúdské Arábie. Ankara dostala zbraně za 1926 eur (49.100 Kč) a Rijád za 28.563 eur (728.400 Kč).

Loni za stejně dlouhé období dosahovaly průměrné hodnoty německých dodávek do Turecka 3,3 milionu eur (84,2 milionu Kč) a do Saúdské Arábie 24,5 milionu eur (624,8 milionu Kč).

Turecko je stejně jako Německo členem NATO, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ale čelí kritice za potlačování demokracie. Turečtí vojáci také v lednu vstoupili do Sýrie, kde zahájili boj proti kurdským milicím YPG. Saúdská Arábie vede koalici osmi států, která útočí na šíitské povstalce v Jemenu. Při náletech koalice ale opakovaně umírali i civilisté.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.