Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Němečtí strojaři: "Nebojíme se Trumpa ani brexitu."

Němečtí strojaři: "Nebojíme se Trumpa ani brexitu."

Německé strojírenství, které je jedním z pilířů největší evropské ekonomiky, nepředpokládá, že by jeho vývoz zasáhla ochranářská obchodní politika nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Sektor nečeká ani negativní dopad odchodu Británie z Evropské unie. 

"Neočekáváme, že strojírenství se dostane do zorného pole prezidenta Donalda Trumpa a že by se tomuto sektoru v dohledné době postavily v USA do cesty významnější obchodní bariéry. Jedním z důvodů našeho očekávání je to, že naše zboží nemá téměř žádnou americkou konkurenci," řekl pro list Südwest Presse šéf strojírenského svazu VDMA Carl Martin Wecker. Členy svazu jsou velké strojírenské firmy jako Siemens, ale také tisíce středně velkých společností.

Spojené státy jsou pro německé strojírenství největším exportním trhem. Podle německého listu se USA na vývozu tohoto sektoru podílejí 11 procenty, což představuje roční tržby asi 18 miliard eur, tedy zhruba 486 miliard Kč.

Wecker nečeká ani žádný dramatický dopad "brexitu". "Průmyslová základna už v Británii není natolik silná, aby tam byla pro německé stroje významnější poptávka," řekl.

VDMA minulý měsíc předpověděla, že celkové tržby německých strojírenských firem se letos zvýší o zhruba dvě procenta na 224 miliard eur. Oživí sice vývoz do Ruska nebo Indie, nejistý je však vzhledem k nejasnému hospodářskému vývoji výhled exportu do Spojených států a Číny. Vývoz se na celkových tržbách sektoru podílí zhruba čtyřmi pětinami.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link