Nemocnice budou společně nakupovat drahé přístroje, má to přinést velké úspory | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nemocnice budou společně nakupovat drahé přístroje, má to přinést velké úspory

Nemocnice budou společně nakupovat drahé přístroje, má to přinést velké úspory

Nemocnice řízené ministerstvem zdravotnictví budou do budoucna drahé přístroje nakupovat společně. Ministr v demisi Adam Vojtěch (za ANO) si od toho slibuje značné úspory. Nákupy nových i požadavky na obnovu starých přístrojů bude plánovat obnovená přístrojová komise ministerstva, kterou Vojtěch představil na dnešní tiskové konferenci.

„Jsme jedna ze šesti zemí EU, která nehodnotí přístroje podle HTA. To by se mělo napravit,“ řekl ministr. Systém HTA (Health Technology Assessment) vychází z prospěšnosti pro pacienta, kterou porovnává s vynaloženými penězi. Velká část přístrojů, které stojí řádově desítky milionů korun, je hrazena z evropských dotací. Jejich provoz ale hradí český systém veřejného zdravotního pojištění, musí být proto podle Vojtěcha co nejvíce vytížené.

Ministerstvo zřizuje deset fakultních nemocnic, pražské nemocnice Na Homolce, Na Bulovce nebo Institut klinické a experimentální medicíny, odborné a rehabilitační ústavy nebo 15 psychiatrických léčeben a nemocnic.

Podle ministra dosud nebylo rozhodování přístrojové komise příliš transparentní, nově jsou všechny podklady na webu. Žadatelé o schválení nového přístroje se často nedozvěděli, proč byla jejich žádost zamítnuta. Byla podle něj i podezření na tlaky na komisi z venčí. Nová komise, která má místo 40 členů 15 z ministerstva zdravotnictví, pojišťoven, odborných lékařských společností a nemocnic, bude každé rozhodnutí odůvodňovat.

Komise může také na základě map, sestavených například z rozmístěných magnetických rezonancí, počítačových tomografů, přístrojů robotické chirurgie nebo diagnostických přístrojů, doporučit pořízení přístrojů v místech, kde chybí. Nedoporučí naopak jeho pořízení v místě, kde už je vyšetření dostupné.

„Nechali jsme si vypracovat přímo řízenými nemocnicemi výhled na deset let dopředu. Víme, že pět nebo šest nemocnic bude potřebovat novou magnetickou rezonanci do dvou nebo tří let. Věříme, že společným nákupem lze získat zajímavou slevu,“ dodal ministr.

Komise se bude scházet nejméně jednou za čtvrt roku, častěji v případě nahromaděných žádostí. „Různé dotační tituly vyžadují schválení přístroje ještě před přidělením grantu,“ vysvětlil náměstek ministra Roman Prymula. Nejkomplexněji bude komise posuzovat takové přístroje, které v Česku ještě nejsou, protože jsou velmi drahé, a je proto nutné zvážit, jestli mají dostatečný přínos pro pacienta.

Přístrojová komise za první dva roky svého působení od dubna 2014 projednala téměř 250 žádostí a nedoporučila 24 přístrojů. Odhadovaná úspora za ně byla asi 400 milionů korun.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.