Nižší, než se čekalo. Tržby v maloobchodě v únoru zpomalily růst na šest procent | info.cz

Články odjinud

Nižší, než se čekalo. Tržby v maloobchodě v únoru zpomalily růst na šest procent

Maloobchodní tržby bez motorových vozidel v únoru zpomalily růst na šest procent. V lednu se po revizi zvýšily o 8,4 procenta. Největší vliv na únorový vývoj měl růst internetového a zásilkového prodeje. Vyšší byly tržby za nepotravinářské zboží, pohonné hmoty i potraviny. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle analytika Jiřího Cihláře ze společnosti Next Finance je šest procent stále silný růst, trh ale čekal vyšší číslo.

Ve srovnání s loňským únorem vzrostly tržby za nepotravinářské zboží o 9,1 procenta, za pohonné hmoty o 7,6 procenta a za potraviny o 2,4 procenta. „Dá se říct, že vyšší tržby než loni v únoru zaznamenaly všechny hlavní sortimentní skupiny prodejen,“ uvedla ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková.

Prodej přes internet a zásilkové služby byl vyšší o 21,6 procenta. Rostly také tržby v prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením. „Dohromady to znamená, že Češi na začátku nového roku využívali povánočních slev,“ uvedl Cihlář. Vyšší tržby měly i obchody s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci, s výrobky pro domácnost, s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím a s oděvy a obuví.

Prodej v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin se zvýšil o 2,5 procenta a ve specializovaných prodejnách potravin o procento. Meziměsíčně tržby po očištění o sezonní vlivy stagnovaly. Za potraviny vzrostly o 0,6 procenta, naopak za pohonné hmoty klesly o 0,8 procenta a za nepotravinářské zboží o 0,4 procenta. Za prodej a opravy motorových vozidel tržby v únoru meziročně klesly o 4,7 procenta, meziměsíčně se sezonně očištěné tržby snížily o 3,4 procenta.

Tržby za prodeje aut klesají už několik měsíců, přitom automobilové odvětví je dynamické a předznamenává další vývoj v maloobchodu, upozornil Cihlář. „Růst maloobchodu sice ještě několik měsíců vydrží, ale v létě už se bude lámat chleba. V roce 2018 čekáme v první polovině roku růst tržeb přesahující šest procent a ve druhé polovině výrazné zpomalení růstu,“ dodal analytik.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud