Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nobelista Stiglitz: Trump má fašistické tendence. Bojím se, že udělá něco hloupého

Nobelista Stiglitz: Trump má fašistické tendence. Bojím se, že udělá něco hloupého

Americký prezident Donald Trump má fašistické tendence, tvrdí nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz. „Zatím jej drží naštěstí na uzdě naše demokratické instituce, a já děkuji za každý den, kdy tyto pilíře naší svobody fungují,“ dodává v rozhovoru pro deník Guardian slavný ekonom, který v Londýně právě propaguje svou novou knihu. 

Radil Clintonovi, měl výhrady k Obamovi. Ale hodnocení, které laureát Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2001 Joseph Stiglitz vysílá směrem k Donaldu Trumpovi, je svým důrazem naprosto ojedinělé.

„Jednou z věcí, které vidíte tyto fašistické vůdce dělat, je používání termínu´My a Oni´ tak, aby vráželi klín do společnosti,“ štve Stiglitze. „Že někdo používá rasismus a misogynii, aby rozdělil Ameriku, je pro mě hluboce znepokojující,“ dodává ekonom. Podle něj mezi další projevy Trumpových fašistických tendencí patří i útoky na novináře.

Joseph Stiglitz, který vedl tým ekonomických poradců bývalého prezidenta Billa Clintona, vidí Trumpa nikoliv jen jako někoho, kdo razí zavádějící ekonomické vize. „Je nebezpečný,“ tvrdí bez skrupulí ekonom. „Současný prezident má problém říkat pravdu. Pokud není po jeho, tak je na místě, aby se celý národ bál, jestli náhodou nezmáčkne tlačítko ovládající atomové zbraně,“ říká Stiglitz.

Jako příklad Stiglitz zmiňuje Trumpovu zarputilost ohledně smlouvy NAFTA, kterou prezident dlouhodobě kritizuje pro její údajnou nevýhodnost pro USA a plánuje její zrušení.

„Čeho se bojím, je, že až bude Trump konfrontován s realitou a zjistí, že nemůže se smlouvou NAFTA nakládat podle vlastního uvážení, bude vyvádět jako malé děcko, a při tom udělá něco nebezpečného – například stiskne tlačítko, na které by vůbec neměl sahat,“ obává se Stiglitz.

Na otázku, zda by podle něj americký prezident opravdu použil atomové zbraně kvůli ekonomické smlouvě Stiglitz jen krčí rameny. „Nevím, ale v Kongresu probíhá intenzivní debata, jak tuto jeho pravomoc omezit,“ říká.

Důvody, proč byl Trump do křesla nejmocnějšího muže planety zvolen, vidí Stiglitz v globalizaci, dědictví finanční krize z roku 2008 a rozevírajících se nůžkách mezi bohatými a chudými.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744