Nový projekt Facebooku naráží na tvrdý odpor. Obavy z Libry táhnou dolů i populární bitcoin | info.cz

Články odjinud

Nový projekt Facebooku naráží na tvrdý odpor. Obavy z Libry táhnou dolů i populární bitcoin

Projekt Facebooku na založení vlastní kryptoměny pořádně ztížil situaci těch již existujících. Provozovatel sociální sítě čelí velké nedůvěře ze strany amerických institucí, které uvažují o zavedení nových regulací. V reakci na to a také na slyšení šéfa projektu facebookové peněženky Calibra Davida Marcuse před senátním výborem spadla cena bitcoinu pod 10 tisíc dolarů za kus.

Marcusovo slyšení bylo na Kapitolu netrpělivě očekávanou událostí. Plán Facebooku na zřízení vlastní kryptoměny – FB libry (FBL) – se americkým zákonodárcům nezamlouvá. Obávají se dalšího nárůstu moci technologických gigantů i možného zneužití hackery.

Marcus nedokázal jejich pochybnosti zcela rozptýlit. Ujistil sice, že ačkoli si společnost Libra Association vybrala jako sídlo svého ústředí Švýcarsko, nehodlá se vyhýbat americkým kontrolním orgánům. Na konkrétnější dotazy ale nabídl pouze obecné odpovědi. Když se jej senátoři ptali, zda Facebook nebude sbírat data uživatelů, prohlásil, že ti budou mít stále možnost platit kreditními kartami a novou měnu nevyužívat.

„Facebook řekl: ‚Prostě nám věřte.‘ A pokaždé, když vám Američané věří, zdá se, že se spálí,“ rozčiloval se demokratický senátor Sherrod Brown. Jeho republikánská kolegyně Martha McSallyová byla ještě ostřejší. „Nevěřím vám, lidi,“ dodala.

Nebudeme sdílet data s Facebookem, řekl Marcus

Na kritice Facebooku panuje shoda v obou hlavních amerických stranách. Projekt FB libry jen znovu odhalil velkou nedůvěru, za níž si provozovatel stejnojmenné sociální sítě může z velké části sám. Jeho ujištění nyní mají menší váhu i proto, že v minulosti lhal například právě o způsobech, jakým od uživatelů sbírá data. Informace se bez vědomí uživatelů dostávaly k třetím stranám nebo je Facebook rovnou zneužíval v obchodním boji.

FB libra má podle Marcuse usnadnit a zlevnit nakupování a posílání peněz mezi lidmi. Obchází bankovní sektor i služby typu PayPal s jejich poplatky. Ty by měly být v případě FB libry nulové. Digitální měna z dílny Facebooku by na rozdíl od jiných kryptoměn měla být navázaná na reálné měny. Nejčastěji se mluví o americkém dolaru, případně o jeho kombinaci s dalšími světovými měnami jako euro nebo britská libra. Tím se vyhne rychlým změnám hodnoty, které jsou pro kryptoměny typické. Zisk má generovat skrze úroky nebo výnosy z dluhopisů.

Marcus slíbil, že Calibra (tedy ona virtuální peněženka, skrze kterou bude možné s FBL obchodovat) nebude sdílet informace s Facebookem ani dalšími členy Libra Association. Mezi ně patří například mimo jiných i firmy Mastercard a Visa nebo přepravní společnost Uber.

To ale neznamená, že se Facebook a ostatní nic nedozví. Nebudou vědět, kolik mají uživatelé na účtech, ale mohou zjistit, za co a kolik utrácí. Třeba Facebook má široké portfolium zahrnující kromě sociální sítě též komunikační nástroje typu WhatsApp nebo nákupní centrum Marketplace.

Obavy táhnou dolů bitcoin i další kryptoměny

Výhrady k FBL měli v poslední době nejen zákonodárci, ale také šéf centrální banky FED Jerome Powel, ministr financí Steve Mnuchin nebo prezident Donald Trump. „Nejsem fanoušek bitcoinu ani jiných kryptoměn, které nejsou reálné peníze a jejichž hodnota nestojí na reálném základu. Neregulovaná kryptoaktiva mohou napomáhat nezákonnému jednání, a to včetně obchodu s drogami a dalších ilegálních aktivit,“ napsal Trump na Twitter.

Právě obavy z možných regulací celého sektoru přitom negativně dopadají na již etablované kryptoměny. Nejpopulárnější z nich bitcoin odepsal v úterý 11 procent své hodnoty a po týdnech posilování se vrátil pod hranici 10 tisíc dolarů za kus. Padly také další kryptoměny jako ethereum a litecoin.

Strach přitom není neopodstatněný. Americké úřady hodlají v boji proti technologickým gigantům přitvrdit. Kromě Facebooku mají spadeno i na Google, Amazon a Apple. Ministerstvo spravedlnosti a Federální obchodní komise si rozdělily odpovědnost za vyšetřování, zda společnosti neporušují antimonopolní zákony. Svá šetření navíc vedou i jednotlivé výbory Sněmovny reprezentantů. Výsledky mohou mít vliv na ochotu zákonodárců přistoupit k novým regulacím.

Facebook už kvůli nespokojenosti politiků a regulátorů odložil původně plánovaný start FB libry v polovině příštího roku. Aktuálně není datum spuštění jasné. „Facebook nezačne libru nabízet dříve, než se vypořádá s obavami regulátorů a obdrží všechna potřebná povolení,“ upřesnil před senátory Marcus.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud