O nové firmy je extrémní zájem, tisíce současně zanikají. Dochází k pročišťování, tvrdí analytička | info.cz

Články odjinud

O nové firmy je extrémní zájem, tisíce současně zanikají. Dochází k pročišťování, tvrdí analytička

V Česku bylo v minulém roce založeno nejvíce firem od předkrizového roku 2007, téměř 32 200. Nejčastěji v oblastech služeb, velkoobchodu, stravování, pronájmu a správy nemovitostí. Meziročně se počet firem zvýšil o 5,3 procenta, což je více než 475 600. Většina nově zaregistrovaných firem má sídlo v Jihomoravském kraji a v Praze, nejvíce registrací proběhlo v prvních třech měsících roku. Informovala o tom poradenská společnost Bisnode.

„Extrémní zájem o registraci nových firem ze strany podnikatelů a současně tisíce zanikajících subjektů naznačuje, že dochází k 'pročišťování' tuzemské podnikatelské základny,“ komentovala zjištění Bisnode jeho analytička Petra Štěpánová a doplnila, že nejvíce společností loni zaniklo v listopadu a v prosinci.

Za příznivou zprávu pro českou ekonomiku Štěpánová současně považuje to, že firmy vznikají rychlejším tempem, než zanikají.

V Praze bylo loni zaregistrováno 44 procent nově vzniklých firem a téměř 13 procent na jihu Moravy. Téměř osm procent nových firem vzniklo v Moravskoslezském a Středočeském kraji, ostatní regiony se na přírůstku nových firem podílely méně než čtyřmi procenty, přičemž nejméně jich vzniklo v Karlovarském a Libereckém kraji a na Vysočině. V této souvislosti Štěpánová uvedla, že nové firmy podnikatelé zakládají velmi nerovnoměrně, a to v okolí velkých měst jako jsou Praha, Brno a Ostrava.

V celkovém počtu firem bylo ke konci roku 2017 podle evidence Bisnode 5,5 procenta akciových společností a 94,5 procenta společností s ručením omezeným.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud