Obávané zajišťovací příkazy. Finanční správa z nich má miliardu, firmy ale končí v insolvenci a hrozí arbitráže | info.cz

Články odjinud

Obávané zajišťovací příkazy. Finanční správa z nich má miliardu, firmy ale končí v insolvenci a hrozí arbitráže

Finanční správa loni vydala 1561 zajišťovacích příkazů na 3,3 miliardy korun. O rok dříve to bylo 1605 příkazů na částku 3,6 miliardy korun. Ze zadržených peněz správa loni získala zhruba 1,1 miliardy korun a o rok dříve 822 milionů Kč. S obranou u soudu uspěl jen nepatrný počet firem. Vyplývá to ze statistik, které správa poskytla ČTK.

Kvůli příkazům přitom správa v poslední době čelí kritice. Firmy se kvůli nim dostávají do závažných potíží a musejí bojovat o přežití, aniž by udělaly cokoli špatného. Stačí pouhé podezření. Po obstavení účtů totiž řada firem není schopna pokračovat v podnikání a očistí se klidně až za několik let.

Zajišťovací příkaz je jedním z institutů finanční správy proti potenciálním neplatičům daní. Úředníci mohou předpokládanou daň vybrat dopředu a zadržet tak peníze nebo majetek, dokud firma neuhradí částku uvedenou v příkazu. Správce daně však musí mít podle daňového řádu vážné a důvodné pochybnosti o tom, že by tato daňová povinnost bez použití zajištění byla po vyměření uhrazena.

Finanční správa nicméně čelí kritice, že zajišťovací příkazy zneužívá, a likviduje tak i řadu poctivých firem, které se do řetězových obchodů mohly dostat neúmyslně.

Správu kritizuje například předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Na případy upozornil dnes i deník E15, podle kterého desítky firem končí po zadržovacích příkazech od finanční správy v insolvenci, a některé tak zvažují žalobu na stát.

„Nástroj, který byl původně zaměřený proti firmám, které byly jen prázdné schránky, a jejichž jediným majetkem byly peníze na bankovním účtu, je dnes aplikovaný proti velkým žijícím společnostem. Máme klienta, jemuž přišel zajišťovací příkaz na 380 milionů korun. Představte si, jaká je to pro společnost rána. Kolik firem, které by to byly schopné hned zaplatit, v Česku je? Takovouto hotovost drží málokterá společnost,“ řekl pro E15 spoluzakladatel daňové kobry Jiří Žežulka.

Náměstkyně ministra financí Alena Schillerová ovšem kritiku Finanční správy dlouhodobě odmítá. „Dnes již tedy není možné, aby byl příkaz vydán bez kvalitního odborného posouzení. Rozhodně tedy v jejich vydávání nepanuje stav libovůle. Zajišťovací příkazy musí být a jsou Finanční správou aplikovány obezřetně a trvám na maximálním zvyšování nikoliv jejich kvantity, ale odborné kvality vyjádřené v odůvodnění každého takového příkazu,“ uvedla mimo jiné.

Podle údajů Finanční správy bylo proti celkovému počtu 4990 zajišťovacích příkazů vydaných od počátku roku 2013 do letošního března podáno 2279 odvolání na Odvolací finanční ředitelství, a to od 528 dotčených firem. Odvolací ředitelství OFŘ zrušilo jeden příkaz. „To svědčí o dobrém nastavení správní praxe v rámci Finanční správy. Je tedy zřejmé, že výrazná část vydaných zajišťovacích příkazů nebyla vůbec odvoláním napadena,“ uvedla mluvčí správy Petra Petlachová.

Ze statistik dále vyplývá, že z 528 dotčených firem podalo žalobu ke krajským soudům 121. Z nich bylo 13 rozsudků zrušujících. U nich následně Finanční správa podala kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) v osmi případech, z toho pět jich soud zamítl, tedy zrušil příkaz.

Samy firmy pak podaly k NSS podle informací od správy 24 kasačních stížností. Z nich v sedmi případech došlo ke zrušení rozsudku krajských soudů, přičemž u dvou soud zrušil zajišťovací příkaz.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud