Obchod za 50 miliard. Číňané potvrdili zájem o plzeňskou Škodu Transportation | info.cz

Články odjinud

Obchod za 50 miliard. Číňané potvrdili zájem o plzeňskou Škodu Transportation

Čínská společnost Railway Rolling Stock Corporation (CRRC) v prohlášení pro hongkongskou burzu uvedla, že jedná o koupi plzeňské strojírenské skupiny Škoda Transportation. Informoval o tom dnes server IHNED.cz. Podle odhadů by za Škodu mohla čínská firma, která je největším výrobcem vlaků na světě, zaplatit 50 miliard korun.

"Pokud by k obchodu došlo, jednalo by se historicky o jeden z největších prodejů strojírenské firmy v Česku," uvedl server iHNED.cz.

Číňané v prohlášení napsali, že mají zájem o plzeňskou firmu i s jejími dceřinými firmami. Žádné právně závazné kupní dokumenty ale podepsány nejsou. Po oznámení akcie CRRC vzrostly o dvě procenta.

CRRC má podle serveru zájem o Škodu Transportation proto, že její koupě by Číňanům otevřela dveře na evropský trh. Vlaky čínské firmy se mají objevit za dva až tři roky i v Česku, tři soupravy si od CRRC objednal Leo Express.

"Pokud by k obchodu došlo, jednalo by se historicky o jeden z největších prodejů strojírenské firmy v Česku.
Pokud by k obchodu došlo, jednalo by se historicky o jeden z největších prodejů strojírenské firmy v Česku

Skupina Škoda Transportation je největším výrobcem kolejových vozidel ve střední a východní Evropě. Loni utržila rekordních 18,3 miliardy korun, meziročně o 11 procent více, čistý zisk měla 588 milionů Kč.

Česká strojírenská skupina vyvezla 54 procent produkce. Nejvíce nyní vyrábí tramvají, největším odběratelem je Praha, Škoda je ale vyváží i do Turecka, Slovenska či Maďarska. Nové tramvaje 27T zahájily v březnu provoz s cestujícími na první tramvajové lince v Číně. Tramvaje byly vyvinuty pro tamní trh s čínskou firmou CRRC Qingdao Sifang.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud