Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obchodní dohoda s USA v květnu? Je to nereálné, tvrdí předseda Evropské komise Juncker

Obchodní dohoda s USA v květnu? Je to nereálné, tvrdí předseda Evropské komise Juncker

Podle předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera není v této chvíli realistické, že se všechny sporné obchodní otázky mezi EU a USA podaří vyřešit do 1. května. Juncker to prohlásil před novináři po skončení dnešního summitu EU v Bruselu.

„Nezná se mi, že by toto datum bylo realistické vzhledem k šíři otázek, které musíme se Spojenými státy prodiskutovat,“ uvedl Juncker.

EU a šest dalších států získaly v noci na dnešek dočasnou výjimku z amerických cen na dovoz ocele a hliníku. Ta platí právě do 1. května a do té doby chtějí USA se všemi partnery vyjednat dlouhodobé dohody. Prezidenti a premiéři zemí EU dnes na summitu v Bruselu vyzvali Spojené státy, aby výjimka byla trvalá.

Juncker před novináři zdůraznil, že Evropa bude vždy bránit spravedlivé a otevřené obchodní vztahy založené na domluvených mezinárodních pravidlech

„Dobrá zpráva je, že rozhodnutí uznává naši roli jako dlouhodobého a ověřeného bezpečnostního partnera i jako blízkého obchodního partnera,“ upozornil předseda Evropské komise. Spojené státy podle něj také uznaly, že EU není entitou, kterou by bylo možné rozdělit na 28 částí.

Francouzský prezident Emmanuel Macron se nechal na závěrečné společné tiskové konferenci s německou kancléřkou Angelou Merkelovou slyšet, že EU je s přáteli ochotna v principu diskutovat o všem, co je v souladu s pravidly Světové obchodní organizace (WTO). „Ale s pistolí u hlavy v principu o ničem nevyjednáváme,“ poznamenal. Délka výjimky je i podle něj nedostatečná.

Také německá kancléřka zdůraznila před novináři potřebu postupovat v souladu s pravidly WTO, s nimiž všechny strany nynější situace souhlasily. Věc je podle ní třeba vyřešit rychle, aby se situace nedostala „do spirály“, v níž by ztratili všichni. „Evropa si nepřeje obchodní válku, která nikomu neprospěje,“ dodala.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1