Články odjinud

Obchodní válka mezi USA a EU je na spadnutí. Co by přinesla a jaká z ní plynou rizika?

Obchodní válka mezi USA a EU je na spadnutí. Co by přinesla a jaká z ní plynou rizika?

Napětí mezi Spojenými státy a Evropskou unií kvůli možnému zavádění cel se stupňuje. Evropská komise pohrozila, že pokud USA zavedou cla na hliník a ocel, přistoupí k protiopatřením, která se dotknou populárních amerických výrobků. Ekonomové varují před obchodní válkou, která by mohla oslabit světovou ekonomiku. Přinášíme odpovědi na základní otázky ohledně případného konfliktu?

Americký prezident Donald Trump minulý týden oznámil, že zavede 25procentní clo na dovoz oceli do USA a 10procentní v případě hliníku. Evropská unie kontrovala, když zmínila, že v rámci odvetných opatření uvalí cla na bourbon, arašídové máslo, pomerančový džus, motocykly Harley-Davidson nebo džíny Levi's.

Jak blízko jsme obchodní válce?

Blízko. Trump se nikdy netajil svým protekcionismem. Jeho voliči se rekrutují především z řad lidí, kteří se cítí být na straně poražených globalizací. „Na tomto půdorysu vyrostla celá řada protestních hnutí v západní Evropě nebo u nás třeba Tomio Okamura,“ připomněl pro INFO.CZ hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Trump by clem na ocel a hliník plnil své předvolební sliby o upřednostňování Ameriky před zbytkem světa. Američané v současné době dováží zhruba třetinu ze sta milionů tun oceli, kterou tamní podniky potřebují. V případě hliníku dokonce devadesát procent z pěti a půl milionu tun.

Zároveň se dlouhodobě projevuje animozita mezi ním a představiteli Evropské unie. Předseda Evropské komise hrozil protiopatřeními v případě zavedení cel již v červenci loňského roku, spor vedli také o americké sankce vůči Rusku. „Obchodní válka už vlastně začala. K prvním výstřelům z Aurory v podobě výhrůžných výroků již došlo,“ komentoval Kovanda.

Zdraží skutečně zmiňované zboží?

Kovanda připomíná, že každá obchodní válka zákonitě vede ke zdražování produktů, na jejichž dovoz státy uvalí cla. Výrobcům stoupnou náklady a snaží se je promítnout především do cen. Volný trh naopak odbourává překážky, čímž drží ceny na nižších úrovních.

„Pokud by zůstalo u oceli, může se to promítnout v americkém stavebnictví, například růstem nájmů,“ upřesňuje Kovanda, kde by spotřebitelé pocítili změnu. CNN dodala, že zdražit mohou také auta, pivo nebo baseballové pálky. Konkrétní míra nárůstu cen bude záležet na reakci tamního ocelářského průmyslu a také na to, zda zůstane jen u tohoto kroku.

Evropané by si v supermarketech museli připlatit za Junckerem vyjmenovaný sortiment. Ten však nepatří mezi životně důležité věci. Jeho výběr má spíše politickou váhu.

Hrozí další krize?

„Makroekonomický dopad by byl vážný. Nejen pokud by k akci přistoupily Spojené státy, ale zvlášť, pokud by to ostatní země USA oplatily, třeba ty, které budou nejvíce zasažené – Kanada, Evropa, speciálně Německo,“ domnívá se Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová.

O negativním dopadu mluví i Kovanda. Podle něj zatím nehrozí, že by světová ekonomika upadla do recese. Nahoru ji táhne růst v Číně, Asii nebo na jihoamerickém kontinentu. V případě útlumu však mohou cla fungovat jako katalyzátor propadu. „Bude záležet na konkrétních opatřeních,“ konstatoval ekonom.

Kdo by obchodní válku vyhrál?

Lagardeová soudí, že obchodní válka nemá vítěze, naopak poražení jsou na obou stranách. Kovanda dodává, že negativní dopad by Trumpova opatření paradoxně měla právě na Spojené státy. Růst jednoho sektoru ekonomiky totiž mohou vykompenzovat ztráty jinde.

„Sice se Trumpovi skutečně může podařit povzbudit producenty oceli a hliníku, ale na druhou stranu v jiných odvětvích stoupnou náklady. A pokud se zaměstnavatelé nerozhodnou obětovat marže, zřejmě sáhnou k propouštění,“ tvrdí Kovanda.

Zatímco ocelářství by mohlo dostat pozitivní impuls, americký Beer Institute spočítal, že v pivovarnictví a na něj navazujících sektorech by kvůli 10procentním clům na hliník přišlo o práci na dvacet tisíc osob.

Opravdu Trump přistoupí k zavedení cel?

Trhy jsou zatím opatrné a stále spíše věří, že k obchodní válce nedojde. Zatím se ale nezdá, že by Trump měnil názor. Jeho tým ve středu opustil kvůli sporům o cla jeden z klíčových ekonomických poradců Gary Cohn. Ten se profiloval jako zastánce volného trhu.

Na Trumpa ale tlačí i někteří republikáni. „Pokud prezident se cly přijde, zabije americká pracovní místa. To je to, co každá obchodní válka dělá,“ konstatoval senátor Ben Sasse.

Republikánskou linku si zřejmě uvědomuje i Evropská unie. Její protiopatření jsou zacílená na produkty, které se vyrábí ve státech, které americkou pravici tradičně volí. „USA jsou razantnější. EU se snaží zasadit ránu do bašt republikánů. Její kroky mají spíše politický ráz,“ vysvětluje Kovanda.

Kdy by nastal problém?

Pokud by zůstalo u ohlášených akcí s ocelí či bourbonem, nemuselo by ještě jít o nějaký závažný problém. Horší by bylo, pokud by situace eskalovala. Trump například zmínil, že by USA mohly pokračovat daní na evropská auta. Kovanda zmiňuje tzv. protekcionistickou spirálu a riziko, že se do konfliktu zapojí i jiné státy v čele s Čínou.

„To by byla cesta někam do 30. let minulého století a my víme, že také kvůli podobnému protekcionismu začala sílit extremistická hnutí v jednotlivých zemích,“ naznačil možné politické souvislosti Kovanda.

Obchodní válka by také znamenala další oslabení již nyní upadající euroatlantické vazby. „To je potíž při rostoucím nacionalismu Číny, Ruska a Turecka,“ dodal ekonom.

Jak by obchodní válku pocítili Češi?

Čeští spotřebitelé se zatím drastických dopadů konfliktu mezi EU a USA neumí bát. Zdražení zboží by sice nastalo, pocítili by ho ale zřejmě jen fanoušci konkrétních produktů, na něž by začala platit cla. Šlo by například o zmíněný bourbon nebo motocykly.

„Životní úrovně by se to nedotklo. Zatím se mluví jen o zbytných statcích,“ uzavírá Kovanda.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud