Obchodníci hlásí z víkendu rekordní tržby. Lidé nakupovali potraviny i dárky na poslední chvíli | info.cz

Články odjinud

Obchodníci hlásí z víkendu rekordní tržby. Lidé nakupovali potraviny i dárky na poslední chvíli

Poslední víkend před Štědrým dnem vzrostly tržby obchodníků meziročně až o desítky procent na letošní rekordní hodnoty. Vyšší byly také proti předchozí sobotě a neděli. Lidé o víkendu končícím zlatou nedělí nakupovali především čerstvé potraviny, ale i dárky na poslední chvíli, zejména drobnou elektroniku nebo kosmetické balíčky. Díky zvýšení počtu výdejních míst nepolevil ani zájem o nákupy v internetových obchodech. Vyplývá to z informací obchodníků.

Obchodní řetězec Tesco registruje již od pátku strmý nárůst prodejů. "Většinu produktů v nákupním košíku tvoří čerstvé potraviny, zejména kapr a losos, suroviny na bramborový salát a na chlebíčky, dále pak pomeranče, ananas, pomelo a v neposlední řadě alkohol. Zákazníci nakupují ještě dárky na poslední chvíli, kosmetické balíčky, dekorace a domácí potřeby," řekl ČTK mluvčí Tesca Václav Koukolíček.

Tento víkend jsou v největším internetovém obchodě Alza.cz nejprodávanější sportovní náramky. Těsně v závěsu za nimi jsou herní konzole, parfémy, mobilní telefony, sluchátka AirPods a Lego. V pátek pak padl dosavadní rekord, kdy na AlzaShowroomu v Holešovicích v Praze 7 odbavili 11.200 objednávek za jediný den. Za deset dní do 19. prosince vykázal obchod obrat dvě miliardy Kč.

Tržby v e-shopu Datart se meziročně zvýšily o více než 40 procent, kamenné prodejny pak zaznamenaly růst návštěvnosti o desítky procent. "Nejvíce zákazníků navštívilo tradičně naše prodejny ve velkých obchodních centrech. Téměř všechny prodejny máme otevřené i na Štědrý den dopoledne. Navíc do vybraných pražských prodejen budeme ještě zavážet objednávky k vyzvednutí, pokud zákazníci objednají v našem e-shopu v neděli do 22:00," uvedla mluvčí Iva Pavlousková. Zákazníci nejvíce nakupovali mobily, sluchátka, kávovary na kapsle a dárkové karty.

Poslední adventní víkend byl podle tržeb rekordní i pro nákupní centrum se značkovým oblečením Freeport Fashion Outlet. "Útraty nakupujících byly oproti loňsku větší o přibližně deset procent, návštěvnost rostla mírnějším tempem," uvedl ředitel centra v hatích na Znojemsku Jan Procházka. Dodal, že největší zájem návštěvníků očekávají hned po vánočních svátcích se začátkem výprodejových akcí.

"Ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce i 4. adventní víkend stále registrujeme nárůst tržeb, a to na úrovni 18 procent. Minulý víkend však byl pro naše zákazníky zajímavější, protože měli ještě dostatek času pro doručení zboží. Na výši tržeb během 3. adventního víkendu měla vliv i nabídka dopravy zdarma, kterou mnoho zákazníků využilo," uvedla ředitelka komunikace Kasa.cz Andrea Jankovcová. Tlak na doručení do Štědrého dne se v uplynulém týdnu projevil extrémním zvýšením osobního odběru na KasaPOINT. Dvě třetiny zákazníků si zboží raději vyzvedly samy.

Také prodeje dárkových karet CCC v posledních týdnech rapidně rostly. "Oproti minulému týdnu se poslední předvánoční týden prodalo o 53 procent více dárkových karet. Nejčastěji v hodnotě 1000 Kč," uvedla manažerka marketingu CCC Veronika Sajdoková.

Téměř třetina Čechů (29 procent) před Vánoci využívá k nákupu potravin slevy spojené s členství ve věrnostním klubu. Velmi oblíbené je také oblečení a hobby markety. Potraviny navíc tvoří skoro polovinu všech transakcí, které jsou s těmito kluby spojeny, vyplývá z průzkumu Raiffeisenbank. "Průzkum velmi dobře ukazuje, jaké kategorie slev jsou pro Čechy nejzajímavější. Z testovaného seznamu jsou nejvíce atraktivními kategoriemi slevy na potraviny, delikatesy a nápoje, dům a domácnost, cestování, restaurace a elektroniku a multimédia," uvedla mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud