Oceňované optické vlákno "s ušima" dorazilo do Česka | info.cz

Články odjinud

Oceňované optické vlákno "s ušima" dorazilo do Česka

Oceňované optické vlákno "s ušima" dorazilo do Česka
 

Britská firma OptaSense®, jejímž výhradním distributorem pro český a slovenský trh je společnost Trade FIDES, obdržela dvě významná ocenění The Queen’s awards for enterprise. Cenu Královny získal bezpečnostní systém OptaSense® nejen za úspěchy v mezinárodním obchodování, ale především za novou technologii DAS, která dokáže standardní optický kabel proměnit v pole tisíců virtuálních mikrofonů.

Ocenění získala světově unikátní bezpečnostní technologie, která je určena pro detekci, lokalizaci a třídění událostí podél rozsáhlých liniově orientovaných objektů, jakými jsou například ropovody, produktovody, kabelové trasy, oplocené areály nebo dokonce i železniční koridory a tratě. Ve Skotsku tento systém „naslouchá“ i provozu na dálnici. Výjimečnost tohoto řešení spočívá v tom, že na rozdíl od většiny běžných systémů, které perimetricky detekují až konkrétní napadení, či poškození objektu, dokáže OptaSense® na podezřelé aktivity konané poblíž chráněného místa upozornit a škodám tak předcházet.

Systém OptaSense®

Systém OptaSense® je produktem společnosti QinetiQ, která podporuje vesmírné programy, poskytuje spolehlivé služby britskému ministerstvu obrany, provádí bezpečné monitorovací služby pro celou řadu obchodních společností a má vládní zákazníky na celém světě. Svým klientům poskytuje jedinečná řešení vyžadující dokonalou znalost problematiky, inovace, nezávislé myšlení a technické znalosti. Výsledkem jsou pak výjimečná zabezpečovací zařízení, která zachraňují životy, ochraňují majetek, kritickou infrastrukturu, snižují náklady a ve svém konečném efektu zajišťují konkurenční výhodu. Dceřiná společnost QinetiQ-OptaSense patří mezi světové špičky v zabezpečovacích systémech založených na akustickém snímání. Řešení OptaSense® využívají ve více než 35 zemích celého světa, u nás a na Slovensku jej zajišťuje výhradní distributor Trade FIDES, a.s.

Jak může optický kabel slyšet?

Technologie OptaSense® využívá optického jevu nazývaného Rayleighův rozptyl a reflektometrického měření (TDR). Pokud bychom se snažili tyto pro laika nesrozumitelné procesy zjednodušené popsat, jednalo by se o velmi nesnadný úkol. Tedy zjednodušeně, laserový paprsek vysílaný do optického vlákna využívá zpětných odrazů od přirozeně se vyskytujících nečistot v optickém kabelu. Takto vzniklé jemné modulace jsou zachyceny ve snímací jednotce a následně převedeny na akustický signál. Jednotka vysílá stabilizovaný puls světla do optického vlákna a vytvoří tím síť virtuálních mikrofonů. Proměnná velikost vysílaného impulsu pak zajistí, že tyto virtuální mikrofony mohou být rozmístěny 5 až 15 m od sebe po celé délce vlákna.

Touto metodou je možné monitorovat a zjišťovat průběh jakékoliv činnosti v blízkosti sledovaných zón na neuvěřitelně dlouhé vzdálenosti. Operátor je schopen detekovat, klasifikovat a lokalizovati „událost“ v blízkosti monitorovaného objektu a to v reálném čase. Vyhodnocení akustických dat provede procesorová jednotka, která sleduje každý „mikrofonní kanál“. Na přítomnost specifických akustických událostí upozorní a předá pomocí uživatelského rozhraní na ústřední server systému. Systém lze navíc nakonfigurovat tak, aby hlásil poplach pouze u vybraných typů aktivit a ignoroval události „běžného života“. Spojení síťových jednotek systému umožňuje operátorovi sledovat trasu v délce více než 5 000 kilometrů z jednoho místa.

Velká bratr naslouchá, nebo unikátní bezpečnostní technologie?

Skutečným zážitkem je sledovat celý systém Op- taSense v praxi. Slyšet a v přeneseném smyslu i vidět pomocí vizuálního výstupu na monitoru, jak se někdo blíží k plotu, chvíli jde souběžně kolem něj, pak se zastaví…, zřejmě se rozmýšlí zda ho má přelézt, nebo se prostříhat. Právě plot přelézá. Opravdu vzrušující „poslouchaná“. Navrtání potrubí a následná ekologická katastrofa? Únik plynu? Při použití systému OptaSense® téměř nemožné. Díky popsané technologii rozpozná virtuálními mikrofony i pouhé přiblížení se k potrubí. Při počátku kopání už má operátor jasno, co se děje. Navrtat „ropovod“ už nikdo nestihne. Pohyb „sběračů mědi“ v traťovém koridoru je okamžitě rozpoznán. OptaSense® dokáže díky zvukové identifikaci rozlišit, zda se ke kolejím přibližuje povolaná osoba, či potencionální narušitel. Vadné kolo železniční soupravy řítící se po kolejích? Systém dokáže rozpoznat i tuto anomálii a včas vlak zastavit. Po propojení s integračním a monitorovacím systémem LATIS® SQL, produktem společnosti Trade FIDES, dokáže systém integrovat většinu současných bezpečnostních technologií, pak monitorovat situaci na pultech dispečinku, PCO Policie, bezpečnostních agentur atd.

Spojení tohoto monitorovacího a řídicího systému s unikátním řešením perimetrické ochrany společnosti OptaSense® je jednoznačně tím nejmodernějším technologickým řešením v oblasti zabezpečovací techniky.

OptaSense® dnes monitoruje přes 700 km ropovodu ve východní Evropě a zatím vždy úspěšně uchránil potrubí před pokusy o jeho poškození a před následnými krádežemi ropy.

Ochrana silnic, dálnic a železniční dopravní infrastruktury

Akustické snímání probíhající v reálném čase pomáhá předcházet neočekávaným situacím a nehodám. Systém OptaSense® poskytuje soubor informační datový tok, který je důležitým faktorem pro správná rozhodnutí obsluhy monitorovací centra, umožňuje v reálném čase získat dostatek informací pro sledování a ochranu silnic, železniční a dopravní infrastruktury. Virtuální mikrofony jsou natolik citlivé, že jsou schopné rozlišovat mezi lidskými kroky a zvířecím našlapováním. Dostatek centralizovaných informací, dokáže okamžitě upozornit na potencionální nebezpečí. Systém je komplexním, diskrétním a všudypřítomným bezpečnostním zařízením.

Naše technologie změní standardní kabel z optických vláken na tisíce virtuálních mikrofonů ; umožňuje plně monitoring zaměstnanců , dálnic, silnic a fyzické majetek , s cílem zabránit krádeži kabelů a další útoky na dopravních sítí .

Snímací systém OptaSense® detekuje a upozorní na neoprávněné pohyb a činnost traťové řešení hrozby , jako jsou krádeže mědi , graffiti gangy , vandalismus a potenciální terorista činnost .

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud