Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Oceňované optické vlákno "s ušima" dorazilo do Česka

Oceňované optické vlákno "s ušima" dorazilo do Česka
 

Britská firma OptaSense®, jejímž výhradním distributorem pro český a slovenský trh je společnost Trade FIDES, obdržela dvě významná ocenění The Queen’s awards for enterprise. Cenu Královny získal bezpečnostní systém OptaSense® nejen za úspěchy v mezinárodním obchodování, ale především za novou technologii DAS, která dokáže standardní optický kabel proměnit v pole tisíců virtuálních mikrofonů.

Ocenění získala světově unikátní bezpečnostní technologie, která je určena pro detekci, lokalizaci a třídění událostí podél rozsáhlých liniově orientovaných objektů, jakými jsou například ropovody, produktovody, kabelové trasy, oplocené areály nebo dokonce i železniční koridory a tratě. Ve Skotsku tento systém „naslouchá“ i provozu na dálnici. Výjimečnost tohoto řešení spočívá v tom, že na rozdíl od většiny běžných systémů, které perimetricky detekují až konkrétní napadení, či poškození objektu, dokáže OptaSense® na podezřelé aktivity konané poblíž chráněného místa upozornit a škodám tak předcházet.

Systém OptaSense®

Systém OptaSense® je produktem společnosti QinetiQ, která podporuje vesmírné programy, poskytuje spolehlivé služby britskému ministerstvu obrany, provádí bezpečné monitorovací služby pro celou řadu obchodních společností a má vládní zákazníky na celém světě. Svým klientům poskytuje jedinečná řešení vyžadující dokonalou znalost problematiky, inovace, nezávislé myšlení a technické znalosti. Výsledkem jsou pak výjimečná zabezpečovací zařízení, která zachraňují životy, ochraňují majetek, kritickou infrastrukturu, snižují náklady a ve svém konečném efektu zajišťují konkurenční výhodu. Dceřiná společnost QinetiQ-OptaSense patří mezi světové špičky v zabezpečovacích systémech založených na akustickém snímání. Řešení OptaSense® využívají ve více než 35 zemích celého světa, u nás a na Slovensku jej zajišťuje výhradní distributor Trade FIDES, a.s.

Jak může optický kabel slyšet?

Technologie OptaSense® využívá optického jevu nazývaného Rayleighův rozptyl a reflektometrického měření (TDR). Pokud bychom se snažili tyto pro laika nesrozumitelné procesy zjednodušené popsat, jednalo by se o velmi nesnadný úkol. Tedy zjednodušeně, laserový paprsek vysílaný do optického vlákna využívá zpětných odrazů od přirozeně se vyskytujících nečistot v optickém kabelu. Takto vzniklé jemné modulace jsou zachyceny ve snímací jednotce a následně převedeny na akustický signál. Jednotka vysílá stabilizovaný puls světla do optického vlákna a vytvoří tím síť virtuálních mikrofonů. Proměnná velikost vysílaného impulsu pak zajistí, že tyto virtuální mikrofony mohou být rozmístěny 5 až 15 m od sebe po celé délce vlákna.

Touto metodou je možné monitorovat a zjišťovat průběh jakékoliv činnosti v blízkosti sledovaných zón na neuvěřitelně dlouhé vzdálenosti. Operátor je schopen detekovat, klasifikovat a lokalizovati „událost“ v blízkosti monitorovaného objektu a to v reálném čase. Vyhodnocení akustických dat provede procesorová jednotka, která sleduje každý „mikrofonní kanál“. Na přítomnost specifických akustických událostí upozorní a předá pomocí uživatelského rozhraní na ústřední server systému. Systém lze navíc nakonfigurovat tak, aby hlásil poplach pouze u vybraných typů aktivit a ignoroval události „běžného života“. Spojení síťových jednotek systému umožňuje operátorovi sledovat trasu v délce více než 5 000 kilometrů z jednoho místa.

Velká bratr naslouchá, nebo unikátní bezpečnostní technologie?

Skutečným zážitkem je sledovat celý systém Op- taSense v praxi. Slyšet a v přeneseném smyslu i vidět pomocí vizuálního výstupu na monitoru, jak se někdo blíží k plotu, chvíli jde souběžně kolem něj, pak se zastaví…, zřejmě se rozmýšlí zda ho má přelézt, nebo se prostříhat. Právě plot přelézá. Opravdu vzrušující „poslouchaná“. Navrtání potrubí a následná ekologická katastrofa? Únik plynu? Při použití systému OptaSense® téměř nemožné. Díky popsané technologii rozpozná virtuálními mikrofony i pouhé přiblížení se k potrubí. Při počátku kopání už má operátor jasno, co se děje. Navrtat „ropovod“ už nikdo nestihne. Pohyb „sběračů mědi“ v traťovém koridoru je okamžitě rozpoznán. OptaSense® dokáže díky zvukové identifikaci rozlišit, zda se ke kolejím přibližuje povolaná osoba, či potencionální narušitel. Vadné kolo železniční soupravy řítící se po kolejích? Systém dokáže rozpoznat i tuto anomálii a včas vlak zastavit. Po propojení s integračním a monitorovacím systémem LATIS® SQL, produktem společnosti Trade FIDES, dokáže systém integrovat většinu současných bezpečnostních technologií, pak monitorovat situaci na pultech dispečinku, PCO Policie, bezpečnostních agentur atd.

Spojení tohoto monitorovacího a řídicího systému s unikátním řešením perimetrické ochrany společnosti OptaSense® je jednoznačně tím nejmodernějším technologickým řešením v oblasti zabezpečovací techniky.

OptaSense® dnes monitoruje přes 700 km ropovodu ve východní Evropě a zatím vždy úspěšně uchránil potrubí před pokusy o jeho poškození a před následnými krádežemi ropy.

Ochrana silnic, dálnic a železniční dopravní infrastruktury

Akustické snímání probíhající v reálném čase pomáhá předcházet neočekávaným situacím a nehodám. Systém OptaSense® poskytuje soubor informační datový tok, který je důležitým faktorem pro správná rozhodnutí obsluhy monitorovací centra, umožňuje v reálném čase získat dostatek informací pro sledování a ochranu silnic, železniční a dopravní infrastruktury. Virtuální mikrofony jsou natolik citlivé, že jsou schopné rozlišovat mezi lidskými kroky a zvířecím našlapováním. Dostatek centralizovaných informací, dokáže okamžitě upozornit na potencionální nebezpečí. Systém je komplexním, diskrétním a všudypřítomným bezpečnostním zařízením.

Naše technologie změní standardní kabel z optických vláken na tisíce virtuálních mikrofonů ; umožňuje plně monitoring zaměstnanců , dálnic, silnic a fyzické majetek , s cílem zabránit krádeži kabelů a další útoky na dopravních sítí .

Snímací systém OptaSense® detekuje a upozorní na neoprávněné pohyb a činnost traťové řešení hrozby , jako jsou krádeže mědi , graffiti gangy , vandalismus a potenciální terorista činnost .

 

 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1