Odpojených neplatičů energií nepřibývá, pomohl propracovanější systém upomínek | info.cz

Články odjinud

Odpojených neplatičů energií nepřibývá, pomohl propracovanější systém upomínek

Neplatičů energií odpojených dodavateli v posledních letech nepřibývá, někteří prodejci naopak hlásí úbytek podobných případů. Vyplývá to z vyjádření firem pro ČTK. Důvodem je podle nich především propracovanější systém upomínek. Společnosti se shodují, že odpojení dodávek vnímají až jako krajní možnost, která postihne velmi malou část odběratelů.

„Počty takto ukončených smluv se pohybují v řádově tisícinách procenta z celkových počtů zákazníků. Konkrétně mluvíme o jednom tisíci odpojených zákazníků u plynu a elektřiny dohromady za poslední kalendářní rok,“ řekl ČTK mluvčí innogy Martin Chalupský. Skupina innogy zajišťuje v ČR dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby pro zhruba 1,7 milionu zákazníků.

Odběratelů, u kterých firma přeruší dodávky kvůli opakovaného nehrazení závazků, podle Chalupského každoročně ubývá. „U dodávek zemního plynu se v porovnání s obdobím před pěti lety jedná o čtvrtinové počty, u elektřiny jsou počty ukončení dodávky stejné, přestože počty zákazníků odebírající elektřinu od innogy se v mezidobí znásobily,“ dodal.

Podobný trend potvrdil alternativní dodavatel Centropol Energy. „V průměru odpojujeme kvůli dluhům desítky odběrných míst u elektřiny a jednotky odběrných míst u plynu měsíčně. V porovnání s předchozími lety je toto číslo nižší a nadále klesá, protože chronických neplatičů jsme se z velké části již zbavili,“ uvedl mluvčí firmy Aleš Pospíšil.

Pražská energetika podle mluvčího Petra Holubce měsíčně přeruší dodávku asi tisícovce neplatičů u elektřiny a desítkám dlužníkům u plynu. „Dlouhodobá statistika poskytuje srovnatelné hodnoty,“ uvedl Holubec.

Dodavatelé tvrdí, že vliv na tento trend má mimo jiné systém upomínek, který firmy stále zdokonalují. „V minulosti jsme měli třístupňové upomínání, od počátku roku 2018 jsme nastavili systém až sedmistupňového upomínání, které právě pro klienty individuálně nastavujeme. Při tomto systému upomínání využíváme zejména telefonický a písemný kontakt, případně e-mailovou komunikaci. Nyní se jej chystáme rozšířit i o formu SMS,“ uvedla mluvčí E.ON Martina Slavíková.

Většina společností nabízí lidem, kteří se dostanou do finančních problémů, využití splátkového kalendáře nebo odklad splatnosti faktur. „K přerušení dodávky přistupujeme až po vyčerpání všech možností, jak zákazníka kontaktovat. Po připomenutí platby formou SMS nebo e-mailu následuje doporučený dopis a poté pokus o telefonický kontakt na všech dostupných telefonních číslech. Nezastiženým zákazníkům zasíláme další SMS,{ přiblížil mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Mluvčí Bohemia Energy Hana Novotná doplnila, že pokud zákazník uhradí dlužné částky do 12 dnů od přerušení dodávky, firma žádá distributora o obnovení dodávek odběrného místa. „Nakonec více než polovina zákazníků svůj závazek uhradí a dojde k obnovení dodávek,“ dodala.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud