Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odpojených neplatičů energií nepřibývá, pomohl propracovanější systém upomínek

Odpojených neplatičů energií nepřibývá, pomohl propracovanější systém upomínek

Neplatičů energií odpojených dodavateli v posledních letech nepřibývá, někteří prodejci naopak hlásí úbytek podobných případů. Vyplývá to z vyjádření firem pro ČTK. Důvodem je podle nich především propracovanější systém upomínek. Společnosti se shodují, že odpojení dodávek vnímají až jako krajní možnost, která postihne velmi malou část odběratelů.

„Počty takto ukončených smluv se pohybují v řádově tisícinách procenta z celkových počtů zákazníků. Konkrétně mluvíme o jednom tisíci odpojených zákazníků u plynu a elektřiny dohromady za poslední kalendářní rok,“ řekl ČTK mluvčí innogy Martin Chalupský. Skupina innogy zajišťuje v ČR dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby pro zhruba 1,7 milionu zákazníků.

Odběratelů, u kterých firma přeruší dodávky kvůli opakovaného nehrazení závazků, podle Chalupského každoročně ubývá. „U dodávek zemního plynu se v porovnání s obdobím před pěti lety jedná o čtvrtinové počty, u elektřiny jsou počty ukončení dodávky stejné, přestože počty zákazníků odebírající elektřinu od innogy se v mezidobí znásobily,“ dodal.

Podobný trend potvrdil alternativní dodavatel Centropol Energy. „V průměru odpojujeme kvůli dluhům desítky odběrných míst u elektřiny a jednotky odběrných míst u plynu měsíčně. V porovnání s předchozími lety je toto číslo nižší a nadále klesá, protože chronických neplatičů jsme se z velké části již zbavili,“ uvedl mluvčí firmy Aleš Pospíšil.

Pražská energetika podle mluvčího Petra Holubce měsíčně přeruší dodávku asi tisícovce neplatičů u elektřiny a desítkám dlužníkům u plynu. „Dlouhodobá statistika poskytuje srovnatelné hodnoty,“ uvedl Holubec.

Dodavatelé tvrdí, že vliv na tento trend má mimo jiné systém upomínek, který firmy stále zdokonalují. „V minulosti jsme měli třístupňové upomínání, od počátku roku 2018 jsme nastavili systém až sedmistupňového upomínání, které právě pro klienty individuálně nastavujeme. Při tomto systému upomínání využíváme zejména telefonický a písemný kontakt, případně e-mailovou komunikaci. Nyní se jej chystáme rozšířit i o formu SMS,“ uvedla mluvčí E.ON Martina Slavíková.

Většina společností nabízí lidem, kteří se dostanou do finančních problémů, využití splátkového kalendáře nebo odklad splatnosti faktur. „K přerušení dodávky přistupujeme až po vyčerpání všech možností, jak zákazníka kontaktovat. Po připomenutí platby formou SMS nebo e-mailu následuje doporučený dopis a poté pokus o telefonický kontakt na všech dostupných telefonních číslech. Nezastiženým zákazníkům zasíláme další SMS,{ přiblížil mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Mluvčí Bohemia Energy Hana Novotná doplnila, že pokud zákazník uhradí dlužné částky do 12 dnů od přerušení dodávky, firma žádá distributora o obnovení dodávek odběrného místa. „Nakonec více než polovina zákazníků svůj závazek uhradí a dojde k obnovení dodávek,“ dodala.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1