Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odvrácená tvář bitcoinu. Kryptoměnu si oblíbili rasisté, zneužívají ji k tajným nákupům

Odvrácená tvář bitcoinu. Kryptoměnu si oblíbili rasisté, zneužívají ji k tajným nákupům

Mají něco společného. Nenávist ke všem a všemu odlišnému, agresivní manýry, nacistická tetování. Rasisty a neonacisty ale spojuje ještě něco. S oblibou využívají kryptoměnu bitcoin. Ten jim dává možnost anonymně nakládat s financemi a tajně si kupovat například zbraně.

Americký web Daily Stormer je dědicem zvrácených hodnot nacistického plátku Der Stürmer. Jak nedávno zjistil vlivný aktivista Richard Spencer, byl rasistický web bitcoiny financován dlouhá léta. K využívání bitcoinu, který “umí” být zcela anonymizovaný, se přihlásil také Andrew Auernheimer. Jde o známého hackera, který s oblibou útočí na weby, které nepovažuje za dostatečně “rasově čisté.”

Právě Andrew Aurenheimer je jedním z velkých sponzorů rasistických webů jako je Daily Stormer. Sám Aurenheimer a jeho blízcí za poslední rok podle zjištění serveru Vice na účet Stormeru poslali zhruba milion dolarů právě v bitcoinech.

Publicista Jordan Pearson spočítal, že v roce 2016 získal jiný rasistický web, Stromfront, v dolarech za celý rok necelých 45 tisíc dolarů. Zato v bitcoinech na účet Stormfrontu přichází pět tisíc dolarů denně.

To je obrovský nepoměr. Roste počet lidí, kteří se ptají, zda je přípustné, aby bitcoinová komunita přihlížela tomu, jak se tato úspěšná kryptoměna, které všichni věští zářnou budoucnost, stále znatelněji mění v “měnu extremistů.”

Existuje cosi jako precedens. Už několik projektů z online prostředí, které si jinak velmi zakládají na své otevřenosti a svobodomyslnosti, extremisty bez sebemenších ohledů zablokovalo. To se týká nejen některých místností na diskuzní platformě Reddit. Coinbase, jedna z nejvyhledávanějších a nejprestižnějších online platforem pro obchod, už extremistům zrušila účty.

Publicista Jordan Pearson, který se tématu dlouhodobě věnuje, navrhuje, aby extremisty stejným způsobem zablokovaly i všechny bitcoinové burzy. Teoreticky a technicky by to neměl být žádný problém. Jenže jak připomíná jeden z vizionářů bitcoinu Jeremy Allaire, “když připustíme, že bitcoin potřebuje nějakou úroveň regulace, současně připouštíme, že přestává být bitcoinem a stává se obvyklou měnou. Jinak řečeno, ztrácí svou výlučnost.”

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1