Články odjinud

Odvrácená tvář bitcoinu. Kryptoměnu si oblíbili rasisté, zneužívají ji k tajným nákupům

Odvrácená tvář bitcoinu. Kryptoměnu si oblíbili rasisté, zneužívají ji k tajným nákupům

Mají něco společného. Nenávist ke všem a všemu odlišnému, agresivní manýry, nacistická tetování. Rasisty a neonacisty ale spojuje ještě něco. S oblibou využívají kryptoměnu bitcoin. Ten jim dává možnost anonymně nakládat s financemi a tajně si kupovat například zbraně.

Americký web Daily Stormer je dědicem zvrácených hodnot nacistického plátku Der Stürmer. Jak nedávno zjistil vlivný aktivista Richard Spencer, byl rasistický web bitcoiny financován dlouhá léta. K využívání bitcoinu, který “umí” být zcela anonymizovaný, se přihlásil také Andrew Auernheimer. Jde o známého hackera, který s oblibou útočí na weby, které nepovažuje za dostatečně “rasově čisté.”

Právě Andrew Aurenheimer je jedním z velkých sponzorů rasistických webů jako je Daily Stormer. Sám Aurenheimer a jeho blízcí za poslední rok podle zjištění serveru Vice na účet Stormeru poslali zhruba milion dolarů právě v bitcoinech.

Publicista Jordan Pearson spočítal, že v roce 2016 získal jiný rasistický web, Stromfront, v dolarech za celý rok necelých 45 tisíc dolarů. Zato v bitcoinech na účet Stormfrontu přichází pět tisíc dolarů denně.

To je obrovský nepoměr. Roste počet lidí, kteří se ptají, zda je přípustné, aby bitcoinová komunita přihlížela tomu, jak se tato úspěšná kryptoměna, které všichni věští zářnou budoucnost, stále znatelněji mění v “měnu extremistů.”

Existuje cosi jako precedens. Už několik projektů z online prostředí, které si jinak velmi zakládají na své otevřenosti a svobodomyslnosti, extremisty bez sebemenších ohledů zablokovalo. To se týká nejen některých místností na diskuzní platformě Reddit. Coinbase, jedna z nejvyhledávanějších a nejprestižnějších online platforem pro obchod, už extremistům zrušila účty.

Publicista Jordan Pearson, který se tématu dlouhodobě věnuje, navrhuje, aby extremisty stejným způsobem zablokovaly i všechny bitcoinové burzy. Teoreticky a technicky by to neměl být žádný problém. Jenže jak připomíná jeden z vizionářů bitcoinu Jeremy Allaire, “když připustíme, že bitcoin potřebuje nějakou úroveň regulace, současně připouštíme, že přestává být bitcoinem a stává se obvyklou měnou. Jinak řečeno, ztrácí svou výlučnost.”

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud