Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

OKD důvodem k vládním neshodám. ČSSD neprošlo, aby firmu koupil stát

OKD důvodem k vládním neshodám. ČSSD neprošlo, aby firmu koupil stát

Vláda rozhodla, že státní podnik Diamo černouhelnou společnost OKD nekoupí. Hlasy ČSSD na schválení návrhu ministra průmyslu a obchodu nestačily, uvedl na twitteru šéf resortu Jan Mládek (ČSSD). Zvýšila se tak podle něj hrozba neřízeného vývoje.

K podání nabídky k odkupu OKD vyzvali minulé úterý kabinet odboráři těžební společnosti. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) jim ale odpověděl, že prodej OKD je určen primárně pro soukromé investory a vstup státu by prodej poškodil.

Dříve ministr Mládek hovořil o tom, že by si nejvíce přál, aby OKD koupil soukromý investor. Návrh svého úřadu ale považoval za důležitý ve chvíli, kdy by podobná nabídka nepřišla.

Téma odkupu OKD se stává důvodem k dalším neshodám mezi ČSSD a vicepremiérem Babišem reprezentujícím hnutí ANO. Premiér Sobotka dal před jednáním vlády najevo, že chce, aby rozhodnutí padlo dnes. shodu s koaličním partnerem ale najít nedokázal.

OKD se loni dostalo do insolvence. Věřitelé firmě povolili reorganizaci, její úspěch ale závisí na tom, zda se podaří najít strategického partnera. Má zajistit provozování dolů a také jejich útlum poté, co se v šachtách postupně přestane těžit uhlí. V Dole Paskov na Frýdecko-Místecku skončí těžba letos 31. března.

Loni počátkem listopadu oslovilo OKD více než 200 potenciálních partnerů s nabídkou prodeje. Cílem je nalézt zájemce, který převezme celý závod a zajistí pokračování těžby a související útlum dolů v budoucnu. Za stát podal nezávaznou nabídku státní podnik Diamo. OKD chce koupit za korunu.

 

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek