Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Omezení dodávek ropy může mít negativní vliv na celou ruskou ekonomiku, varuje centrální banka

Omezení dodávek ropy může mít negativní vliv na celou ruskou ekonomiku, varuje centrální banka

Podle ruské centrální banky by mohla mít dohoda řady předních těžařských zemí o snížení dodávek ropy na trh, jejímž cílem je podpořit ceny suroviny, negativní dopad na ruskou ekonomiku.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se předloni dohodla, že sníží těžbu o 1,2 milionu barelů denně. K ujednání se připojily i některé další významné těžařské země v čele s Ruskem, které slíbily produkci omezit o dalších 558.000 barelů denně. Dohoda byla loni v listopadu prodloužena o devět měsíců, tedy do konce letošního roku.

Samotné Rusko se v rámci dohody zavázalo, že sníží svou těžbu o 300.000 barelů denně oproti říjnu 2016. Tehdy ruská těžba dosáhla 11,247 milionu barelů denně, tedy nejvyšší měsíční úrovně za 30 let.

"Předpokládáme, že dohoda s OPEC spolu se slabší zahraniční poptávkou po zemním plynu dočasně omezí růst těžby v Rusku, což by mohlo mít negativní vliv na celou ekonomiku," uvedla dnes centrální banka. Lednový export ruského plynárenského gigantu Gazprom mimo země bývalého Sovětského svazu se meziročně propadl o deset procent, a to kvůli relativně teplému počasí v Evropě, upozornila agentura Reuters.

Ruská ekonomika loni vzrostla o 1,5 procenta po předchozích dvou letech poklesu za sebou. Centrální banka v prosinci předpověděla, že v letošním roce růst zrychlí na dvě procenta. Ruské hospodářství se nyní zotavuje z útlumu, za nímž stály nižší ceny ropy a sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1