Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Opačný efekt protestu taxikářů? K Uberu a Liftagu se hrnou řidiči, zájem o práci je několikanásobný

Opačný efekt protestu taxikářů? K Uberu a Liftagu se hrnou řidiči, zájem o práci je několikanásobný

Společnosti, které v Česku provozují alternativní taxislužbu, registrují oproti loňsku až trojnásobný zájem řidičů. 

Vzestupný trend potvrzuje Ondřej Krátký, spoluzakladatel služby Liftago, pro kterou teď  v Praze a ve třech dalších krajských městech jezdí kolem 1500 aktivních řidičů. „Na čekací listině stále máme tři stovky zájemců,“ vysvětluje Krátký. Jeho firma přitom klade na řidiče vyšší požadavky než konkurence. Přepravci musí mít odpovídající taxikářskou licenci.

„Registrujeme zájem stovek nových řidičů,“ potvrzuje trend šéf Uberu pro Česko a Slovensko Tomáš Peťovský. Zatímco před rokem své služby v rámci aplikace pravidelně nabízelo 1100 řidičů, nyní jich je přes dva tisíce. Již dříve přitom Peťovský zmínil, že pro více než devadesát procent řidičů představuje Uber vedlejší přivýdělek.

Celkem trojnásobný zájem o řízení oproti minulému roku potvrzuje v Česku také estonská aplikace Taxify, která už čelila soudnímu předběžnému opatření a přerušení činnosti. Služba ale funguje dále, soud uznal stížnosti taxikářů za neopodstatněné. Za poslední čtvrtletí jí vzrostl počet registrovaných řidičů o tisícovku na 3500.

Co řidiče u alternativních taxislužeb nově láká? Čtěte na webu E15 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1