Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

OPEC omezí těžbu ropy na dalších devět měsíců. Dopady pocítí u benzinových pump i Češi

OPEC omezí těžbu ropy na dalších devět měsíců. Dopady pocítí u benzinových pump i Češi

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se ve čtvrtek ve Vídni dohodla prodloužit omezení těžby ropy o dalších devět měsíců, řekl pro agenturu Reuters jeden z účastníků setkání, který si nepřál být jmenován. Ministři energetiky států vyvážejících ropu tak rozhodli v souladu s očekáváním trhu; prodloužení omezení tržby může mít i dopad na spotřebitele u benzinových pump. 

Země OPEC prodloužily dohodu, podle které omezí svou denní produkci ropy o 1,2 milionu barelů. Nejvýraznější podíl škrtů si, stejně jako během prvního kola omezení, opět připíše Saudská Arábie.

„Myslíme si, že OPEC se tímto gestem snaží ukazovat pevnou ruku, nicméně ten trh jim trochu utíká – a to především kvůli nárůstu objemu těžby ropy v USA, která je stále ekonomičtější,“ komentuje zprávu o uzavření dohody Jiří Cihlář, analytik společnosti Next Finance. Technologie potřebné k levnější těžbě ropy z břidlic v USA jsou totiž stále dostupnější, a proto se americkým těžařům vyplatí nenavyšovat objem těžby. 

Bylo to přitom paradoxně prohlášení saudskoarabského ministra energetiky Khalida al-Faliha, které poslalo čtvrteční cenu ropy až o dva dolary k zemi. Ministr totiž před zahájením jednání vyloučil výraznější omezení produkce kartelu, v něž spekulanti tajně doufali.

„Podle dnešní reakce ceny ropy bych soudil, že se výhledově můžeme dočkat opravdu velmi mírného zlevnění pohonných hmot u čerpacích stanic,“ komentoval vývoj grafu Cihlář.

OPEC se spolu s dalšími zeměmi, především Ruskem, ke konci loňského roku dohodl snížit těžbu ropy od ledna do letošního června celkově o zhruba 1,8 milionu barelů denně. Snahou producentů bylo snížit světové zásoby vytěžené suroviny poté, co rostoucí převis produkce srazil od roku 2014 světové ceny ropy na polovinu a příjmy producentských zemí prudce klesly. To se jim nicméně nepodařilo, částečně i kvůli vyšší produkci ropy z USA.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1