Otevřené bankovnictví dorazilo do Česka. První banka nabízí agregaci více účtů v internetovém bankovnictví | info.cz

Články odjinud

Otevřené bankovnictví dorazilo do Česka. První banka nabízí agregaci více účtů v internetovém bankovnictví

Otevřené bankovnictví dorazilo čtyři měsíce od implementace revoluční evropské směrnice PSD2 do České republiky. Banka Creditas do svého internetového bankovnictví zahrnula i účty, které mají její klienti ve vybraných konkurenčních bankách - zatím se jedná o FIO banku a Equa banku, během příštích měsíců by měly přibýt i další finanční ústavy. „Vlastně mě překvapilo, že jsme v Česku přišli s touto službou jako první,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ místopředseda předsednictva banky Creditas Kamil Rataj.

Jak probíhalo vyjednávání s jednotlivými bankami? Šlo o komplikovaný proces? 

Většinou jsme to řešili formální cestou, například Česká spořitelna má vlastní rozhraní, přes které lze podat žádost a skrze něj následně probíhá ta komunikace. Bohužel je ale pravda, že paralelně s tím probíhá spousta komunikace „nefintechově“ - papírovou cestou. Je třeba opravdu mnoha razítek a podpisů, aby to všechno vyšlo. Ale situace nyní je, jaká je, a časem by se měla zlepšit. 

Zmínil jste že například některé velké banky z pohledu otevřeného bankovnictví poněkud zaspaly. 

Upřímně, já jsem čekal, že ten stav po lednové implementaci směrnice do českého prostředí bude vypadat trochu jinak. Předpokládal jsem, že už třeba v únoru se objeví několik bank, které služby spojené s liberalizací finančního prostředí nabídnou. Ale ono ne! Všechny banky na tom sice nyní pracují, všechny to nějakým způsobem připravují, ale s těmi velkými bankami - kromě České spořitelny - jsme například vůbec nejednali, protože tam ještě nepokročili natolik, aby bylo o čem jednat. Šli jsme především po těch bankách, kde už ta možnost propojení účtů existuje.

Čím to, že se vám podařilo být v českém prostředí nejrychlejší?

Protože jsme hodně flexibilní, pružnější, než je konkurence. A tím, že jsme rovněž relativně nová banka, tak se snažíme důsledně dodržovat všechny legislativní a regulatorní záležitosti. Jednak si nechceme komplikovat život, ale také klademe důraz na naši reputaci. Takže jsme brali jako nutnost směrnici PSD2 pasivně vyhovět a současně s tím jsme připravili i tu aktivní část - tedy integraci účtů od konkurenčních bank v našem internetovém bankovnictví. 

Kdy se podle vás v českém prostředí naplno projeví možnosti vyplývající ze směrnice PSD2?

Tento rok bude zlomový. Všichni hráči na trhu se budou do jisté míry otevírat, zkoušet nové možnosti a sbírat reakce klientů. Také se o tom bude víc psát a o té revoluční směrnici se dozví mnohem více než aktuálních 20 procent Čechů. A věřím, že příští rok bude takový, že ta agregace více účtů v jednom internetovém bankovnictví už bude naprosto samozřejmá. Kromě toho také počítám, že přibude nových fintechových společností, které budou chtít využít situace a nabídnout nové zajímavé produkty. 

Když se podíváme na liberalizaci prostředí, existují vítězové a poražení? 

Vítězové jsou jednoznačně banky. Bráno optikou licencování u České národní banky, tak mají situaci mnohem jednodušší, než třetí strany - už licencované jsou, mají technické zázemí k vývoji potřebných technologií a mají i klienty. Ono získat licenci u ČNB vůbec není jednoduché - osobně mi to připomnělo situaci, kdy naše banka u regulátora žádala o bankovní licenci, podmínky a množství potřebných dokumentů byly dost podobné. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud