Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Otevřené bankovnictví dorazilo do Česka. První banka nabízí agregaci více účtů v internetovém bankovnictví

Otevřené bankovnictví dorazilo do Česka. První banka nabízí agregaci více účtů v internetovém bankovnictví

Otevřené bankovnictví dorazilo čtyři měsíce od implementace revoluční evropské směrnice PSD2 do České republiky. Banka Creditas do svého internetového bankovnictví zahrnula i účty, které mají její klienti ve vybraných konkurenčních bankách - zatím se jedná o FIO banku a Equa banku, během příštích měsíců by měly přibýt i další finanční ústavy. „Vlastně mě překvapilo, že jsme v Česku přišli s touto službou jako první,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ místopředseda předsednictva banky Creditas Kamil Rataj.

Jak probíhalo vyjednávání s jednotlivými bankami? Šlo o komplikovaný proces? 

Většinou jsme to řešili formální cestou, například Česká spořitelna má vlastní rozhraní, přes které lze podat žádost a skrze něj následně probíhá ta komunikace. Bohužel je ale pravda, že paralelně s tím probíhá spousta komunikace „nefintechově“ - papírovou cestou. Je třeba opravdu mnoha razítek a podpisů, aby to všechno vyšlo. Ale situace nyní je, jaká je, a časem by se měla zlepšit. 

Zmínil jste že například některé velké banky z pohledu otevřeného bankovnictví poněkud zaspaly. 

Upřímně, já jsem čekal, že ten stav po lednové implementaci směrnice do českého prostředí bude vypadat trochu jinak. Předpokládal jsem, že už třeba v únoru se objeví několik bank, které služby spojené s liberalizací finančního prostředí nabídnou. Ale ono ne! Všechny banky na tom sice nyní pracují, všechny to nějakým způsobem připravují, ale s těmi velkými bankami - kromě České spořitelny - jsme například vůbec nejednali, protože tam ještě nepokročili natolik, aby bylo o čem jednat. Šli jsme především po těch bankách, kde už ta možnost propojení účtů existuje.

Čím to, že se vám podařilo být v českém prostředí nejrychlejší?

Protože jsme hodně flexibilní, pružnější, než je konkurence. A tím, že jsme rovněž relativně nová banka, tak se snažíme důsledně dodržovat všechny legislativní a regulatorní záležitosti. Jednak si nechceme komplikovat život, ale také klademe důraz na naši reputaci. Takže jsme brali jako nutnost směrnici PSD2 pasivně vyhovět a současně s tím jsme připravili i tu aktivní část - tedy integraci účtů od konkurenčních bank v našem internetovém bankovnictví. 

Kdy se podle vás v českém prostředí naplno projeví možnosti vyplývající ze směrnice PSD2?

Tento rok bude zlomový. Všichni hráči na trhu se budou do jisté míry otevírat, zkoušet nové možnosti a sbírat reakce klientů. Také se o tom bude víc psát a o té revoluční směrnici se dozví mnohem více než aktuálních 20 procent Čechů. A věřím, že příští rok bude takový, že ta agregace více účtů v jednom internetovém bankovnictví už bude naprosto samozřejmá. Kromě toho také počítám, že přibude nových fintechových společností, které budou chtít využít situace a nabídnout nové zajímavé produkty. 

Když se podíváme na liberalizaci prostředí, existují vítězové a poražení? 

Vítězové jsou jednoznačně banky. Bráno optikou licencování u České národní banky, tak mají situaci mnohem jednodušší, než třetí strany - už licencované jsou, mají technické zázemí k vývoji potřebných technologií a mají i klienty. Ono získat licenci u ČNB vůbec není jednoduché - osobně mi to připomnělo situaci, kdy naše banka u regulátora žádala o bankovní licenci, podmínky a množství potřebných dokumentů byly dost podobné. 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1