Články odjinud

Oživení nevydrželo. Akciové trhy v Evropě i USA opět klesají

Oživení nevydrželo. Akciové trhy v Evropě i USA opět klesají

Evropské akcie se dnes vrátily k poklesu, panevropský index STOXX 600 odepsal 1,60 procenta a obchodování uzavřel na hodnotě 374,04 bodu. Výrazně oslabují také akcie ve Spojených státech.

„Oživení nevydrželo,“ uvedl analytik Mikael Jaccoby z makléřské společnosti Oddo. Ve středu si index STOXX 600 připsal zhruba dvě procenta po předchozích sedmi poklesech za sebou.

Hlavní index německých akcií DAX dnes odepsal 2,62 procenta na 12.260,29 bodu. K poklesu výrazně přispěly akcie automobilového koncernu Volkswagen a chemické společnosti BASF.

Hlavní index pařížské burzy CAC 40 klesl o 1,98 procenta na 5151,68 bodu. Poklesu přitom nezabránil ani téměř dvouprocentní růst akcií francouzské banky Société Générale, jejíž čtvrtletní zisk překonal očekávání analytiků.

Překvapivě příznivé čtvrtletní výsledky vykázala rovněž italská banka UniCredit, jejíž akcie si připsaly 2,1 procenta. Index milánské burzy FTSE MIB nicméně o 2,26 procenta na 22.466,60 bodu.

Dow Jonesův index, který sleduje vývoj třiceti předních akciových titulů v USA, kolem 19:00 SEČ ztrácel asi 2,5 procenta na 24.275 bodů. Investory nadále znepokojují rostoucí výnosy dluhopisů a vyšší inflace.

V pondělí se Dow Jonesův index propadl o 4,6 procenta, utrpěl tak nejprudší procentní pokles od srpna 2011. V úterý naopak o 2,33 procenta vzrostl, což představovalo nejprudší procentní nárůst od ledna 2016. Ve středu opět klesl, ale jen o méně než desetinu procenta.

Prudký pokles na amerických akciových trzích začal už minulý týden v pátek, kdy Dow Jonesův index ztratil přes 2,5 procenta. Překvapivě příznivá zpráva o lednovém vývoji trhu práce ve Spojených státech totiž vyvolala obavy, že inflace i úrokové sazby se budou zvyšovat rychleji, než se předpokládalo.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud