Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Peking chce propojit zeměkouli kolejemi. Lokomotivy má dodat Škoda Transportation, obchod ale vázne

Peking chce propojit zeměkouli kolejemi. Lokomotivy má dodat Škoda Transportation, obchod ale vázne

Peking plánuje v rámci Iniciativy pás a stezka propojit zeměkouli kolejemi. Po světě buduje železnice a nabízí k nim i své dopravní prostředky, lokomotivy a vagony. V EU by k tomu významně pomohla plánovaná akvizice – nákup plzeňské Škody Transportation. Chystaný prodej čínskému zájemci doprovázejí problémy a nejasnosti.

Stroje „Made in China“ v Evropské unii tak snadno na trh neprorazí. Potřebují příslušnou homologaci – certifikát, který garantuje jejich technickou způsobilost. Cestu by proto mohlo čínským výrobcům výrazně usnadnit spojení s unijním výrobcem.

Právě takového našla firma China Railway Rolling Stock Corporation (CRRC) v Česku, konkrétně ve Škodě Transportation.

Čínská auta, čínské vlaky

Připomeňme v této souvislosti čínský plán Made in China 2025, který artikuluje čínské ambice stát se zemí soběstačnou na poli výrobních technologií. Nákup evropské vagonky by byl v této souvislosti dobrým zářezem.

O obchodu píše deník China Daily pod titulkem „CRRC na rychlé cestě ke globální expanzi“: 

RRC v současnosti vede rozhovory se Škodou Transportation v České republice, a to o prodeji stoprocentního podílu. Jednalo by se o krok zvyšující podíl společnosti na evropském železničním trhu. (…) Pokud bude smlouva podepsána, bude to poprvé, co čínská skupina převezme kompletně výrobce železničních vybavení. „Naše strategie k vývoji trhů se již přesunula od vyvážení vlaků na zámořské trhy k vybudování globální sítě, abychom konkurovali zavedeným zahraničním soupeřům,“ řekl Si (prezident CRRC Si Kuo-chua).

„Číňané se chtějí dostat na evropské trhy. Není to nic neetického, je to strategie. Za čtyřicet let v Evropě budou už jistě jezdit jejich vlaky, stejně jako auta,“ potvrzuje čínské snahy o expanzi i děkan Elektrotechnické fakulty ČVUT Pavel Ripka.

Právě katedra elektrotechniky ČVUT s čínskou CNR (dnes CRRC) – China Railway Rolling Stock Corporation spolupracuje na vývoji lokomotiv. Od roku 2013 proto CNR podporuje společné vývojové středisko.

Čínští dopravci projevili o spolupráci zájem už před lety. Přesněji krátce poté, co v roce 2011 u města Wen-čou došlo ke katastrofální srážce dvou rychlovlaků. Peking se snažil událost zakrýt a média nutil o nehodě informovat „pozitivně“. Na místo srážky nebyli vpuštěni novináři. Na sociálních médiích se nicméně ihned objevily autentické fotografie a svědectví přeživších pasažérů.

Čínská cenzura tehdy tváři v tvář katastrofě a sociálním sítím kapitulovala. Kritika nedostatečné bezpečnosti vlakové dopravy se nakonec objevila i ve státních médiích. Moderátor televize CCTV Čchiou Čchi-ming si ve své show „24 Hours“ dovolil dokonce kritiku systému:

Jestliže si nemůže být nikdo jistý životem, chceme vůbec takovou rychlost (vlaků)?

A nebyl sám. Reakce veřejnosti donutila úřady prověřit kvalitu souprav čínských rychlodrah a podrobovat je důkladnějším kontrolám. Incident měl vliv i na restrukturalizaci čínských drah a reorganizaci na ministerstvu dopravy, a možná i na pozdější sloučení CNR a CSR v gigant CRRC.V oblasti „strategické komunikace“ incident zase poprvé demonstroval moc sociálních sítí – a vedl tak nepřímo k jejich následné tuhé kontrole.

Škoda Škody Transportation

Firma CRRC nemá v ČR nejlepší renomé, byla u nás už  jednou vyřazena ze soutěže na dodávky motorových a elektrických jednotek Českým drahám. Nedodala totiž celou řadu potvrzení, a nesplnila tak kvalifikační požadavky soutěže.

Zájemci o vlaky vyrobené největší vagónkou světa ale nemusí zoufat – Leo Express už na podzim loňského roku podepsal smlouvu na dodání „tří nových jednotek“, jen ještě není jisté, kde přesně budou jezdit.

Odkup Škody Transportation přináší ale ještě další komplikace. Firma, která o sobě píše jako o výrobci s tradicí 150 let, má po privatizaci nejasné vlastnictví.

Jak již dříve napsal HlídacíPes.org figuruje v ní celkem 15 společností, s devíti konečnými vlastníky. Jedním z nich je například bývalý šéf Škody Vagonka Michal Krutinec nebo hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard, člen ČSSD – politické strany, jejíž členové v poslední době stojí za řadou nejen finančních transakcí a aktivit mezi Českem a Čínou.

V době vrcholících jednání o prodeji plzeňské Škody Transportation skončili v dozorčí radě podniku i dva kontroverzní podnikatelé Jiří Diviš a Marek Čmejla.

Oba podnikatelé byli ve Švýcarsku odsouzeni k nepravomocnému rozsudku za podvodné ovládnutí Mostecké uhelné, navíc jim letos přibyla i obžaloba v Česku.

Za oba si ale Strojírna našla nové akcionáře – právníka Jána Gajdoše a manželku Marka Čmejly, provozovatelku jezdeckého klubu Petru Humlovou.

1080p 720p 360p
Zeman je pro Číňany následovník Havla, je to čínský trojský kůň v Evropské unii, tvrdí sinoložka

Nedodali, přesto inkasovali

S čínskou CRRC chtějí zástupci Škody Transportation podepsat prodej co nejdříve. Obchod odhadovaný až na 50 miliard korun by totiž mohl zkomplikovat další problém.

Podle zdroje blízkého Českým drahám Škoda Transportation nedodala včas soupravy pro Deutsche Bahn. Za to by měla zaplatit nemalé penále, což by prý mohlo vést dokonce k pozastavení prodeje a následně ke snížení kupní ceny.

V minulosti se už kvůli stejnému přešlapu se Škodou Transportation soudily státní České dráhy. Plzeňská firma ale penále nakonec platit nemusela; naopak sama nárokovala a skutečně vysoudila od Českých drah odškodné ve výši miliardy korun.

Škodu při arbitráži zastupoval vlivný právník Radek Pokorný, jinak člen představenstva téhož soukromého rozhodčího soudu, který případ posuzoval. (Radek Pokorný rovněž zastupuje dominantní čínskou firmu v ČR, CEFC.)

„Stát má být potrestán za to, že Škoda Transportation dodala vlaky pozdě, draze a bez povolení jezdit v Německu?“ komentoval překvapivý verdikt ministr dopravy Dan Ťok.

Dlouho přetřásaný prodej Škody Transportation, největšího výrobce lokomotiv ve střední a východní Evropě, avizoval už před dvěma lety Hrad. Tento měsíc se o prodeji firmy vyjednávalo na China Investment Fóru a tajemném Čínsko-českém centru pro spolupráci, kde byl prodej označen jako „důvěrný“.

Český stát, konkrétně  ministerstvo průmyslu, v tomto Čínsko-českém centru zastupuje Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce v čele s Jaroslavem Tvrdíkem. Podepsání obchodu však zřejmě dál cosi brzdí.

Vlaky ano, asi ne hned

V rámci projektu „Pás a Stezka“ chce Peking stavět železnice po celém světě a dodávat na ně i své stroje. Velkolepý projekt se ale přibržďuje, jak píší například i Financial Times.

V řadě států totiž čínskou výstavby rychlodráhy přehodnotili. Například podle mexické vlády nebyl projekt dostatečně transparentní. Celkem zrušilo nebo odsunulo plánované projekty přinejmenším pět zemí – Libye, Barma, Spojené státy, Venezuela nebo zmiňované Mexiko.

Podle odhadů Financial Times byly zrušeny kontrakty ve výši 47,5 miliardy dolarů.

Zatím to tedy nevypadá, že by se železniční doprava a technologie v dohledné době mohly stát onou „zlatou vizitkou“ ČLR, jak o ní hovoří čínské špičky. Ať už CRRC tuzemského exportního šampióna koupí, nebo ne.

Analýzu připravil projekt Sinopsis. Text vyšel na webu HlídacíPes.org. Zveřejňujeme ho v plném rozsahu se svolením redakce. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744