Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Perestrojka na čínský způsob. Říše středu zase o trochu víc otevírá dveře zahraničním firmám

Perestrojka na čínský způsob. Říše středu zase o trochu víc otevírá dveře zahraničním firmám

Čínská vláda na konci června oznámila, že světovým firmám ve vybraných odvětvích zjednoduší přístup na svůj trh. Odstranění restrikcí se dotkne například železnic, logistiky či energetických sítí, uvedla televizní stanice CNN.

Odstranění či zmírnění vybraných překážek přichází jen krátce poté, co po tomto kroku volala americká administrativa. Ta si dlouhodobě stěžuje, že přístup amerických společností na čínský trh je příliš omezený. Analytici přesto tvrdí, že čínský krok by neměl být vnímán jako přímá reakce na americké požadavky.

„Myslím, že Číňané chtějí, aby svět tento krok vnímal spíše tak, že se otevírají světu než jako ústupky vůči americké administrativě,“ uvedl pro CNN Louis Kuijs, analytik ve výzkumné společnosti Oxford Economics. Čína již v úvodu letošního roku avizovala, že omezí seznam odvětví, ve kterých mohou zahraniční firmy v Číně působit. „Toto rozhodnutí jejich sliby potvrzuje,“ dodává Kuijs.

Mezi uvolněné restrikce patří třeba opatření o nutnosti společného podniku s lokální firmou při těžbě zemního plynu či možnost pro zahraniční společnosti vlastnit většinový podíl ve firmě, která podniká v umění. 

Světové firmy a obchodní platformy tento krok čínské vlády vítají. Čína má se svým trhem 1.4 miliardy lidí obří potenciál pro všechny globální firmy, které touží po úspěchu. V zemi již působí i vybrané české společnosti, například automobilka Škoda Auto, finanční společnost Home Credit či výrobce zdravotnických lůžek Linet.

„Odstranění některých bariér v oblasti železnic, logistiky a energetiky ukazuje, že Čína se opravdu snaží otevírat se světu,“ komentoval krok vlády William Zarit, předseda Americké obchodní komory v Číně.

Od neděle Čína rovněž snížila cla na dovoz osobních automobilů na 15 procent z dosavadních 20 až 25 procent. U automobilových součástek dovozní tarify klesly na šest procent z osmi až 25 procent. Čína je největším automobilovým trhem na světě, důležité odbytiště představuje rovněž pro českou automobilku Škoda Auto.

Říše středu kromě toho snížila i cla u 1449 produktů v oblasti spotřebního zboží, včetně domácích spotřebičů, kosmetiky, potravin, nápojů a léků. Průměrná celní sazba u těchto výrobků klesla na 6,9 procenta z dosavadních 15,7 procenta, píše ČTK s odkazem na zpravodajský server Nová Čína.

I přes nové kolo uvolňování však stále platí, že čínská ekonomika je v porovnání se Západem vůči světu relativně uzavřená. V některých oblastech je získání přístupu na tamní trh téměř nemožné – například v oblasti zemědělství či médií – a zahraniční společnosti často tvrdí, že domácí firmy získávají mnohem výhodnější podmínky.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744