Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Perestrojka na čínský způsob. Říše středu zase o trochu víc otevírá dveře zahraničním firmám

Perestrojka na čínský způsob. Říše středu zase o trochu víc otevírá dveře zahraničním firmám

Čínská vláda na konci června oznámila, že světovým firmám ve vybraných odvětvích zjednoduší přístup na svůj trh. Odstranění restrikcí se dotkne například železnic, logistiky či energetických sítí, uvedla televizní stanice CNN.

Odstranění či zmírnění vybraných překážek přichází jen krátce poté, co po tomto kroku volala americká administrativa. Ta si dlouhodobě stěžuje, že přístup amerických společností na čínský trh je příliš omezený. Analytici přesto tvrdí, že čínský krok by neměl být vnímán jako přímá reakce na americké požadavky.

„Myslím, že Číňané chtějí, aby svět tento krok vnímal spíše tak, že se otevírají světu než jako ústupky vůči americké administrativě,“ uvedl pro CNN Louis Kuijs, analytik ve výzkumné společnosti Oxford Economics. Čína již v úvodu letošního roku avizovala, že omezí seznam odvětví, ve kterých mohou zahraniční firmy v Číně působit. „Toto rozhodnutí jejich sliby potvrzuje,“ dodává Kuijs.

Mezi uvolněné restrikce patří třeba opatření o nutnosti společného podniku s lokální firmou při těžbě zemního plynu či možnost pro zahraniční společnosti vlastnit většinový podíl ve firmě, která podniká v umění. 

Světové firmy a obchodní platformy tento krok čínské vlády vítají. Čína má se svým trhem 1.4 miliardy lidí obří potenciál pro všechny globální firmy, které touží po úspěchu. V zemi již působí i vybrané české společnosti, například automobilka Škoda Auto, finanční společnost Home Credit či výrobce zdravotnických lůžek Linet.

„Odstranění některých bariér v oblasti železnic, logistiky a energetiky ukazuje, že Čína se opravdu snaží otevírat se světu,“ komentoval krok vlády William Zarit, předseda Americké obchodní komory v Číně.

Od neděle Čína rovněž snížila cla na dovoz osobních automobilů na 15 procent z dosavadních 20 až 25 procent. U automobilových součástek dovozní tarify klesly na šest procent z osmi až 25 procent. Čína je největším automobilovým trhem na světě, důležité odbytiště představuje rovněž pro českou automobilku Škoda Auto.

Říše středu kromě toho snížila i cla u 1449 produktů v oblasti spotřebního zboží, včetně domácích spotřebičů, kosmetiky, potravin, nápojů a léků. Průměrná celní sazba u těchto výrobků klesla na 6,9 procenta z dosavadních 15,7 procenta, píše ČTK s odkazem na zpravodajský server Nová Čína.

I přes nové kolo uvolňování však stále platí, že čínská ekonomika je v porovnání se Západem vůči světu relativně uzavřená. V některých oblastech je získání přístupu na tamní trh téměř nemožné – například v oblasti zemědělství či médií – a zahraniční společnosti často tvrdí, že domácí firmy získávají mnohem výhodnější podmínky.

 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232