Články odjinud

Perestrojka na čínský způsob. Říše středu zase o trochu víc otevírá dveře zahraničním firmám

Perestrojka na čínský způsob. Říše středu zase o trochu víc otevírá dveře zahraničním firmám

Čínská vláda na konci června oznámila, že světovým firmám ve vybraných odvětvích zjednoduší přístup na svůj trh. Odstranění restrikcí se dotkne například železnic, logistiky či energetických sítí, uvedla televizní stanice CNN.

Odstranění či zmírnění vybraných překážek přichází jen krátce poté, co po tomto kroku volala americká administrativa. Ta si dlouhodobě stěžuje, že přístup amerických společností na čínský trh je příliš omezený. Analytici přesto tvrdí, že čínský krok by neměl být vnímán jako přímá reakce na americké požadavky.

„Myslím, že Číňané chtějí, aby svět tento krok vnímal spíše tak, že se otevírají světu než jako ústupky vůči americké administrativě,“ uvedl pro CNN Louis Kuijs, analytik ve výzkumné společnosti Oxford Economics. Čína již v úvodu letošního roku avizovala, že omezí seznam odvětví, ve kterých mohou zahraniční firmy v Číně působit. „Toto rozhodnutí jejich sliby potvrzuje,“ dodává Kuijs.

Mezi uvolněné restrikce patří třeba opatření o nutnosti společného podniku s lokální firmou při těžbě zemního plynu či možnost pro zahraniční společnosti vlastnit většinový podíl ve firmě, která podniká v umění. 

Světové firmy a obchodní platformy tento krok čínské vlády vítají. Čína má se svým trhem 1.4 miliardy lidí obří potenciál pro všechny globální firmy, které touží po úspěchu. V zemi již působí i vybrané české společnosti, například automobilka Škoda Auto, finanční společnost Home Credit či výrobce zdravotnických lůžek Linet.

„Odstranění některých bariér v oblasti železnic, logistiky a energetiky ukazuje, že Čína se opravdu snaží otevírat se světu,“ komentoval krok vlády William Zarit, předseda Americké obchodní komory v Číně.

Od neděle Čína rovněž snížila cla na dovoz osobních automobilů na 15 procent z dosavadních 20 až 25 procent. U automobilových součástek dovozní tarify klesly na šest procent z osmi až 25 procent. Čína je největším automobilovým trhem na světě, důležité odbytiště představuje rovněž pro českou automobilku Škoda Auto.

Říše středu kromě toho snížila i cla u 1449 produktů v oblasti spotřebního zboží, včetně domácích spotřebičů, kosmetiky, potravin, nápojů a léků. Průměrná celní sazba u těchto výrobků klesla na 6,9 procenta z dosavadních 15,7 procenta, píše ČTK s odkazem na zpravodajský server Nová Čína.

I přes nové kolo uvolňování však stále platí, že čínská ekonomika je v porovnání se Západem vůči světu relativně uzavřená. V některých oblastech je získání přístupu na tamní trh téměř nemožné – například v oblasti zemědělství či médií – a zahraniční společnosti často tvrdí, že domácí firmy získávají mnohem výhodnější podmínky.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud