Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Platy českých zaměstnanců klesly od roku 2008 o více než 15 procent, uvádí OECD

Platy českých zaměstnanců klesly od roku 2008 o více než 15 procent, uvádí OECD

Zatímco nezaměstnanost je v dnešní době nižší, než v dobách před finanční krizí, velké světové ekonomiky se stále nedokázaly vyrovnat s výrazným poklesem DPH. Uvádí to Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve své pravidelné zprávě o zaměstnanosti. Podle ní sice v Česku mzdy nerostou, zato mají ale relativně velkou jistotu zaměstnaní.

 

Podle zprávy se z finanční krize dostaly nejlépe právě nejvyspělejší státy světa, průměr nezaměstnanosti zemí OECD nyní činí přibližně 6,2 procenta.

Protože však došlo obecně k poklesu produktivity práce, hrubý domácí produkt většiny zemí ještě nepřekonal hodnotu před deseti lety. Společně se Slovinskem a Estonskem se v Česku produktivita práce zhoršila nejvíce.

Česká republika patří naopak mezi země, jejichž trh práce se z finanční krize vzpamatoval nejlépe, tento trend však platí i pro celou Visegrádskou čtyřku. S problémy se potýkají naopak státy jižní Evropy, zejména Řecko, Španělsko a Itálie. I přes nízkou nezaměstnanost se však v Česku od roku 2008 snížila reálná výše mezd, a to o více než o 15 procent.

Více si přečtěte na webu E15.cz.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1