Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Po Němcích vyrazili do boje proti čínským firmám i Američané

Po Němcích vyrazili do boje proti čínským firmám i Američané

Vztahy Číny a USA by se mohly zhoršit po nástupu Donalda Trumpa do úřadu amerického prezidenta. Vítězný republikánský kandidát Čínu opakovaně kritizoval během kampaně a slíbil, že během prvních dnů ve funkci na čínské zboží uvalí 45procentní clo.

Američtí zákonodárci zvažují, že zakážou státním čínským firmám nakupovat podíly v amerických firmách. Podle zprávy výboru Kongresu Spojených států, který se zabývá čínským hospodářstvím a bezpečností, čínská komunistická strana využívá své firmy jako nástroj k dosažení cílů národní bezpečnosti. Informuje o tom agentura Reuters.

Odpor proti prodeji firem Číňanům roste i v Německu. Tamní sociální demokraté kritizují prodej německého výrobce robotů Kuka a chtějí podobné transakce zakázat. Jejich koaliční partner, křesťanští demokraté Angely Merkelové, ovšem podobný krok odmítají s tím, že by snížil německou konkurenceschopnost. Česko zatím postupuje opačně a s Číňany se snaží spolupráci prohlubovat.

Američtí zákonodárci uvažují, že poskytnou větší pravomoci Výboru pro zahraniční investice ve Spojených státech (CFIUS), který schvaluje vstup zahraničních firem do společností v USA. „Zpráva jen potvrzuje stereotypy a předsudky, které výbor má,“ kritizoval Američany mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang. „Čínským firmám investujícím v zahraničí říkáme, aby dodržovaly tamní zákony a regulace a doufáme, že tyto země vytvoříme férové podmínky,“ doplnil.

Vztahy obou zemí by se mohly zhoršit po nástupu Donalda Trumpa do úřadu amerického prezidenta. Vítězný republikánský kandidát Čínu opakovaně kritizoval během kampaně a slíbil, že během prvních dnů ve funkci na čínské zboží uvalí 45procentní clo. „Čínské státní podniky jsou zbraněmi čínského státu,“ řekl šéf amerického výboru Dennis Shea a potvrdil tak spekulace, že USA budou proti Číně postupovat tvrději než doposud.

Spojené státy letos přilákaly čínské investice za 64,5 miliardy dolarů, více než kterákoliv jiná země světa.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1