Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Podniky se připravily na zákaz kouření. Změny je stály až desítky tisíc

Podniky se připravily na zákaz kouření. Změny je stály až desítky tisíc

Příprava na zákaz kouření může restaurace a hospody vyjít na desetitisíce korun. Řada z nich bude chtít pro hosty před restaurací umístit popelníky, případně jim postaví přístřešky a další provizorní kuřárny. Dnes to řekl Zbyněk Švec, zakladatel společnosti ASW Systems dodávající technologie do restaurací. Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací (AHR) Václava Stárka provozovatelům vadí zejména rozdílný přístup jednotlivých obcí k podmínkám pro vznik kuřáckých koutků před provozovnami.

Každá obec se k tomu staví jinak, v případě Prahy pak mají rozdílný přístup dokonce jednotlivé městské části," uvedl Stárek. Například Praha 6 restaurace vyzvala, aby si před dveřmi popelníky postavily za předpokladu, že u nich budou samy udržovat pořádek. Praha 1 pak původní informaci o umístění popelníků zdarma odvolala a nyní za ně požaduje poplatky.

Cena za zábor prostranství se může vyšplhat na deset Kč za čtvereční metr na den, což ročně představuje tisíce korun, uvedl Švec. Pokud obce umístění popelníků před hospodami a restauracemi nepovolí, problém tím neodstraní, uvedl Stárek. Hosté podle něj stejně budou chodit kouřit ven a odhazovat nedopalky na chodník. Asociace restaurací proto vyzvala obce, aby restauracím při zřizování těchto kuřáckých stanovišť vycházely vstříc, a snažily se tak zabránit vzniku zbytečného nepořádku.

720p 480p 360p 240p
V restauracích začíná platit zákaz kouření

Podle mluvčího české pobočky Japan Tobacco International Jiřího Hauptmanna je těžké najít vzájemný vztah mezi zákazem kouření ve vnitřních prostorách restaurací a snížením spotřeby cigaret. Na druhou stranu, je mnoho veřejně dostupných studií, které poukazují na negativní dopad tohoto nového omezení na restaurační segment, a to ať v počtu provozoven, tak i pracovních míst," dodal mluvčí.

Podle výrobců alkoholu novela částečně utlumí i prodej tvrdého alkoholu. "Jsem přesvědčený, že novela prodej alkoholu trochu omezí," řekl výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin České republiky Jaroslav Burkart. Změny ale nejsou hlavně v dopadu zákazu kouření v restauracích, ale v omezení prodeje tvrdého alkoholu na sportovních akcích. Jednoznačně se nás to bude týkat na venkovských fotbalech - tam bylo zvykem si dát panáčka na vítězství," dodal.

Český svaz pivovarů a sladoven už dříve uvedl, že zákaz přichází v nepravou chvíli, kdy se hospody a restaurace vyrovnávají například s kontrolním hlášením nebo elektronickou evidencí tržeb. Některé pivovary však zákaz kouření v restauracích využily k propagačním akcím svých výrobků. Například Heineken nabízí při objednávce částečně zkvašených jablečných moštů zeminu a semínka. Lidé by pak měli použít popelníky, které z hospod zmizí, k pozitivním účelům, třeba jako květináče pro své výpěstky.

Zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin platí od dnešní půlnoci. Norma má zavést také zákaz kouření i na nekrytých částech zastávek hromadné dopravy, užívání elektronických cigaret v nemocnicích, školách či nákupních centrech. Zakazuje rovněž prodej cigaret v automatech, kde si je mohou bez překážek kupovat děti mladší 18 let. Kritikům zákazu se nepovedlo prosadit zachování oddělených kuřáckých prostor v restauračních zařízeních.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867