Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Podniky se připravily na zákaz kouření. Změny je stály až desítky tisíc

Podniky se připravily na zákaz kouření. Změny je stály až desítky tisíc

Příprava na zákaz kouření může restaurace a hospody vyjít na desetitisíce korun. Řada z nich bude chtít pro hosty před restaurací umístit popelníky, případně jim postaví přístřešky a další provizorní kuřárny. Dnes to řekl Zbyněk Švec, zakladatel společnosti ASW Systems dodávající technologie do restaurací. Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací (AHR) Václava Stárka provozovatelům vadí zejména rozdílný přístup jednotlivých obcí k podmínkám pro vznik kuřáckých koutků před provozovnami.

Každá obec se k tomu staví jinak, v případě Prahy pak mají rozdílný přístup dokonce jednotlivé městské části," uvedl Stárek. Například Praha 6 restaurace vyzvala, aby si před dveřmi popelníky postavily za předpokladu, že u nich budou samy udržovat pořádek. Praha 1 pak původní informaci o umístění popelníků zdarma odvolala a nyní za ně požaduje poplatky.

Cena za zábor prostranství se může vyšplhat na deset Kč za čtvereční metr na den, což ročně představuje tisíce korun, uvedl Švec. Pokud obce umístění popelníků před hospodami a restauracemi nepovolí, problém tím neodstraní, uvedl Stárek. Hosté podle něj stejně budou chodit kouřit ven a odhazovat nedopalky na chodník. Asociace restaurací proto vyzvala obce, aby restauracím při zřizování těchto kuřáckých stanovišť vycházely vstříc, a snažily se tak zabránit vzniku zbytečného nepořádku.

720p 480p 360p 240p
V restauracích začíná platit zákaz kouření

Podle mluvčího české pobočky Japan Tobacco International Jiřího Hauptmanna je těžké najít vzájemný vztah mezi zákazem kouření ve vnitřních prostorách restaurací a snížením spotřeby cigaret. Na druhou stranu, je mnoho veřejně dostupných studií, které poukazují na negativní dopad tohoto nového omezení na restaurační segment, a to ať v počtu provozoven, tak i pracovních míst," dodal mluvčí.

Podle výrobců alkoholu novela částečně utlumí i prodej tvrdého alkoholu. "Jsem přesvědčený, že novela prodej alkoholu trochu omezí," řekl výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin České republiky Jaroslav Burkart. Změny ale nejsou hlavně v dopadu zákazu kouření v restauracích, ale v omezení prodeje tvrdého alkoholu na sportovních akcích. Jednoznačně se nás to bude týkat na venkovských fotbalech - tam bylo zvykem si dát panáčka na vítězství," dodal.

Český svaz pivovarů a sladoven už dříve uvedl, že zákaz přichází v nepravou chvíli, kdy se hospody a restaurace vyrovnávají například s kontrolním hlášením nebo elektronickou evidencí tržeb. Některé pivovary však zákaz kouření v restauracích využily k propagačním akcím svých výrobků. Například Heineken nabízí při objednávce částečně zkvašených jablečných moštů zeminu a semínka. Lidé by pak měli použít popelníky, které z hospod zmizí, k pozitivním účelům, třeba jako květináče pro své výpěstky.

Zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin platí od dnešní půlnoci. Norma má zavést také zákaz kouření i na nekrytých částech zastávek hromadné dopravy, užívání elektronických cigaret v nemocnicích, školách či nákupních centrech. Zakazuje rovněž prodej cigaret v automatech, kde si je mohou bez překážek kupovat děti mladší 18 let. Kritikům zákazu se nepovedlo prosadit zachování oddělených kuřáckých prostor v restauračních zařízeních.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1