Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Podvody za miliardu korun. Pojišťovny musí své klienty hlídat

Podvody za miliardu korun. Pojišťovny musí své klienty hlídat

Pojistné podvody loni překročily miliardu korun. U řady pojišťoven šlo o rekordní částku. Dlouhodobě převládají podvody v pojištění aut, výrazně ale rostou i u úrazového pojištění. Nejvíce případů bylo v Praze, jak vyplývá z ankety ČTK mezi největšími tuzemskými pojišťovnami. 

Allianz loni prověřovala 2658 podezřelých případů a odhalila pojistné podvody za 295 milionů korun, což je o 63 milionů více než předloni.

"Podvodná činnost jde napříč národy, pohlavími i profesemi a našim detektivům se každoročně daří odhalovat více podvodů, přestože za tento trestný čin hrozí až dva roky vězení, při způsobené velké škodě dokonce až deset let," uvedl ředitel vyšetřování pojistných podvodů Allianz Ludvík Bohman.

Detektivové České pojišťovny loni odhalili pojistné podvody za 465 milionů korun. Ve srovnání s rokem 2015 sice jde o nárůst jen o 1,5 milionu korun, ale za posledních pět let objem odhalené podvodné činnosti vzrostl o 126 milionu korun. Podvodníkům tradičně svědčí anonymita hlavního města, kde byly odhaleny podvody za 205 milionů korun.

"Nadále platí, že nejvíce se podvádí v autopojištění. V poslední době se podvodníci zaměřují také na úrazové pojištění. Dělají to s nadějí, že je pro pojišťovnu složité takový pojistný podvod prokázat. Opak je ale pravdou," dodal ředitel vyšetřování ČP Michael Maierl.

Pojišťovny podle vedoucího bezpečnostního oddělení v Kooperativě Vojtěcha Stavného stále zdokonalují metody pro odhalování pojistných podvodů a spolupracují při jejich řešení. To vede k úspěšnějšímu prokazování podvodů. V roce 2016 specialisté Kooperativy prověřovali přes 1600 podezřelých pojistných událostí a v 1015 případech prokázali podvod. Uchráněná hodnota tak dosáhla 183 milionů korun. Předloni prošetřovali 2000 podezřelých případů, u 1250 prokázali podvod a uchráněná hodnota činila 126 milionů korun.

Z dlouhodobého hlediska se projevil výrazný nárůst pokusů o pojistný podvod v životním, majetkovém, a dokonce také v cestovním pojištění, uvedl Aleš Haisl z České podnikatelské pojišťovny. Stále častěji se setkává s podvodným jednáním při uzavírání životního pojištění s úrazovým připojištěním. "V mnoha případech klienti uvedli záměrně nepravdivé údaje o svém zdravotním stavu, například zatajili předchozí úrazy," doplnil. Podle statistik ČPP za rok 2016 se podvody v životním pojištění podílely na celkovém množství 34 procenty, když v roce 2015 představovaly jen šest procent.

"Podvodníci jsou nepoučitelní. Pojistných podvodů je opět o něco více než před rokem," řekl ČTK mluvčí Generali Jiří Cívka. Podvody jsou podle něj častější, ale v menším objemu. Prim hrají podvody v pojištění osob, kterých je čtyřikrát více než před rokem, poznamenal.

Na podvodech se stále častěji podílejí lékaři, upozornil náměstek ředitele Pojišťovny České spořitelny František Mareš. Mnohdy jde o celé organizované skupiny, jejichž členové si pojistnými podvody vylepšují své příjmy. Klienti často uvádějí nepravdivé údaje o způsobu nebo datu vzniku úrazu, prodlužují si délku léčení a po pojišťovně požadují větší škodu, než ve skutečnosti byla.

Pojistný podvod je trestný čin, za který soudy v ČR každým rokem odsoudí stovky pachatelů. Výše trestu se odvíjí od výše škody. Soud může udělit až desetiletý trest odnětí svobody.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1