Pokud USA zavedou cla na ocel, čeká je odplata, tvrdí Čína. Přiživuje obavy z obchodní války | info.cz

Články odjinud

Pokud USA zavedou cla na ocel, čeká je odplata, tvrdí Čína. Přiživuje obavy z obchodní války

Jestli Spojené státy zavedou clo na dovoz oceli a hliníku, Čína rázně odpoví a přijme „nezbytná opatření“. Prohlásil to ve čtvrtek podle deníku Guardian čínský ministr zahraničních věcí Wang Yi, který tak jen přiživil obavy trhu z nadcházející obchodní války.

Clo 25 procent na ocel, deset procent na hliník. Spojené státy by již ve čtvrtek mohly zavést clo na dovoz těchto produktů a svět se bojí obchodní války. Čínský ministr zahraničí Wang Yi ve čtvrtek tyto obavy jen přiživil, když prohlásil, že „v případě zavedení cel Čína přijme nezbytná a spravedlivá opatření.“ Eskalace takovýchto opatření na obou stranách by mohla vést k nekontrolované spirále odvetných opatření.

Čína by přitom americkým zavedením cla na ocel byla zasažena jen minimálně. V posledních letech země totiž dokázala diverzifikovat trhy, kam tuto surovinu vyváží. Do USA tak nyní směřuje méně, než procento čínského exportu oceli. „Čína již výrazně omezila svůj vývoz ocele do USA a vývoz hliníku má na celkovém vývozu z Číny velmi malý podíl,“ potvrzuje ekonomka společnosti ING Iris Pangová.

V otázce zavedení cel je Trump vystavený opozici i na domácí půdě, a to i od Republikánské strany či vlastních poradců. Dříve během týdne na svou funkci dokonce rezignoval Gary Cohn, Trumpův hlavní ekonomický poradce, který se hlasitě vyjadřoval proti zavedení cel.

Trump je nicméně o vhodnosti tohoto opatření přesvědčený. „Musíme chránit náš průmysl,“ uvedl na sociální síti Twitter. Dodal však, že je připraven nabídnout flexibilní podmínky a spolupráci „opravdovým přátelům, kteří se k nám chovají férově jak v oblasti obchodu, tak i v rámci vojenské spolupráce.“

Zavedení cel by mělo na americkou ekonomiku podstatné následky. Země by přišla asi o 50 tisíc pracovních míst, uvedl ekonom společnosti Moody´s Mark Zandi. Pokud by však Evropská unie s Čínou sáhly k odvetným opatřením, mohly by ztráty amerických pracovních míst činit až 150 tisíc, tvrdí ekonom.

„Při současné úrovni globalizace by obchodní válka byla naprosto zbytečná a její důsledky by byly pro všechny zúčastněné negativní,“ uvedl Wang Yi.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud