Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pokud USA zavedou cla na ocel, čeká je odplata, tvrdí Čína. Přiživuje obavy z obchodní války

Pokud USA zavedou cla na ocel, čeká je odplata, tvrdí Čína. Přiživuje obavy z obchodní války

Jestli Spojené státy zavedou clo na dovoz oceli a hliníku, Čína rázně odpoví a přijme „nezbytná opatření“. Prohlásil to ve čtvrtek podle deníku Guardian čínský ministr zahraničních věcí Wang Yi, který tak jen přiživil obavy trhu z nadcházející obchodní války.

Clo 25 procent na ocel, deset procent na hliník. Spojené státy by již ve čtvrtek mohly zavést clo na dovoz těchto produktů a svět se bojí obchodní války. Čínský ministr zahraničí Wang Yi ve čtvrtek tyto obavy jen přiživil, když prohlásil, že „v případě zavedení cel Čína přijme nezbytná a spravedlivá opatření.“ Eskalace takovýchto opatření na obou stranách by mohla vést k nekontrolované spirále odvetných opatření.

Čína by přitom americkým zavedením cla na ocel byla zasažena jen minimálně. V posledních letech země totiž dokázala diverzifikovat trhy, kam tuto surovinu vyváží. Do USA tak nyní směřuje méně, než procento čínského exportu oceli. „Čína již výrazně omezila svůj vývoz ocele do USA a vývoz hliníku má na celkovém vývozu z Číny velmi malý podíl,“ potvrzuje ekonomka společnosti ING Iris Pangová.

V otázce zavedení cel je Trump vystavený opozici i na domácí půdě, a to i od Republikánské strany či vlastních poradců. Dříve během týdne na svou funkci dokonce rezignoval Gary Cohn, Trumpův hlavní ekonomický poradce, který se hlasitě vyjadřoval proti zavedení cel.

Trump je nicméně o vhodnosti tohoto opatření přesvědčený. „Musíme chránit náš průmysl,“ uvedl na sociální síti Twitter. Dodal však, že je připraven nabídnout flexibilní podmínky a spolupráci „opravdovým přátelům, kteří se k nám chovají férově jak v oblasti obchodu, tak i v rámci vojenské spolupráce.“

Zavedení cel by mělo na americkou ekonomiku podstatné následky. Země by přišla asi o 50 tisíc pracovních míst, uvedl ekonom společnosti Moody´s Mark Zandi. Pokud by však Evropská unie s Čínou sáhly k odvetným opatřením, mohly by ztráty amerických pracovních míst činit až 150 tisíc, tvrdí ekonom.

„Při současné úrovni globalizace by obchodní válka byla naprosto zbytečná a její důsledky by byly pro všechny zúčastněné negativní,“ uvedl Wang Yi.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1