Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pokud USA zavedou cla na ocel, čeká je odplata, tvrdí Čína. Přiživuje obavy z obchodní války

Pokud USA zavedou cla na ocel, čeká je odplata, tvrdí Čína. Přiživuje obavy z obchodní války

Jestli Spojené státy zavedou clo na dovoz oceli a hliníku, Čína rázně odpoví a přijme „nezbytná opatření“. Prohlásil to ve čtvrtek podle deníku Guardian čínský ministr zahraničních věcí Wang Yi, který tak jen přiživil obavy trhu z nadcházející obchodní války.

Clo 25 procent na ocel, deset procent na hliník. Spojené státy by již ve čtvrtek mohly zavést clo na dovoz těchto produktů a svět se bojí obchodní války. Čínský ministr zahraničí Wang Yi ve čtvrtek tyto obavy jen přiživil, když prohlásil, že „v případě zavedení cel Čína přijme nezbytná a spravedlivá opatření.“ Eskalace takovýchto opatření na obou stranách by mohla vést k nekontrolované spirále odvetných opatření.

Čína by přitom americkým zavedením cla na ocel byla zasažena jen minimálně. V posledních letech země totiž dokázala diverzifikovat trhy, kam tuto surovinu vyváží. Do USA tak nyní směřuje méně, než procento čínského exportu oceli. „Čína již výrazně omezila svůj vývoz ocele do USA a vývoz hliníku má na celkovém vývozu z Číny velmi malý podíl,“ potvrzuje ekonomka společnosti ING Iris Pangová.

V otázce zavedení cel je Trump vystavený opozici i na domácí půdě, a to i od Republikánské strany či vlastních poradců. Dříve během týdne na svou funkci dokonce rezignoval Gary Cohn, Trumpův hlavní ekonomický poradce, který se hlasitě vyjadřoval proti zavedení cel.

Trump je nicméně o vhodnosti tohoto opatření přesvědčený. „Musíme chránit náš průmysl,“ uvedl na sociální síti Twitter. Dodal však, že je připraven nabídnout flexibilní podmínky a spolupráci „opravdovým přátelům, kteří se k nám chovají férově jak v oblasti obchodu, tak i v rámci vojenské spolupráce.“

Zavedení cel by mělo na americkou ekonomiku podstatné následky. Země by přišla asi o 50 tisíc pracovních míst, uvedl ekonom společnosti Moody´s Mark Zandi. Pokud by však Evropská unie s Čínou sáhly k odvetným opatřením, mohly by ztráty amerických pracovních míst činit až 150 tisíc, tvrdí ekonom.

„Při současné úrovni globalizace by obchodní válka byla naprosto zbytečná a její důsledky by byly pro všechny zúčastněné negativní,“ uvedl Wang Yi.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1