Politické fiasko přijde Američany draho. Ekonomice kvůli platební neschopnosti utíkají miliardy | info.cz

Články odjinud

Politické fiasko přijde Američany draho. Ekonomice kvůli platební neschopnosti utíkají miliardy

Spor amerických senátorů, kteří se nedokázali domluvit na prohlasování rozpočtového provizoria, přijde americkou ekonomiku draho. Kvůli nedostatku financí se totiž uzavře část vládních agentur a institucí, na nedobrovolné volno nastoupí statisíce úředníků. A škody, které takový zásah způsobí ekonomice, se budou počítat minimálně na miliardy dolarů. 

Kolik miliard přesně nechají politici vytéct z americké ekonomiky záleží na tom, jak rychle se dohodnou na kompromisu a na zajištění dodatečného financování. Když podobnou situaci řešili v roce 2013, trvalo jim to 16 dní, během kterých země přišla o 20 miliard dolarů, odhaduje ratingová agentura Moody´s. Podle vládních odhadů tato epizoda před pěti lety umazala tři desetiny procentního bodu z kvartálního HDP největší ekonomiky světa.

„Každý týden, kdy vládní instituce nefungují, dochází ke snížení reálného hrubého domácího produktu a k vlivu na finanční trhy,“ komentuje situaci pro server Fortune analytik finanční skupiny Goldman Sachs Alec Phillips. Tento vliv je přibližně 0.2 procentního bodu HDP za týden platební neschopnosti, dodává analytik.

Vše začíná nedobrovolným volnem. V pondělí nejspíše zůstanou doma statisíce úředníků, kteří jsou pro chod státu postradatelní. Jde o průvodce v muzeích, strážce národních parků, vědce v NASA či zaměstnance dalších rezortů. Ti za své neplánované volno nedostanou zaplaceno, čímž se kromě sentimentu na trzích sníží i jejich spotřebitelské výdaje, motor americké ekonomiky.

Právě tito lidé totiž odloží nákupy životu bezpodmínečně nepotřebného zboží či návštěvy restaurací. A zde budou utracené dolary citelně chybět. Před pěti lety bylo takto od práce odstaveno 800 tisíc vládních zaměstnanců, jejichž výdaje se snížily o sedm procent. Další miliardy a stamiliony padly na výdajích turistů a ztracené produktivitě, upozorňuje server Newsweek. Obamova administrativa totiž následně schválila dodatečné vyplacení peněz zaměstnancům, kteří byli odstaveni od práce.

„To, že chybí peníze, je samozřejmě podstatné, ale ještě větším zásahem je dopad na spotřebitelskou důvěru,“ vysvětluje pro server CNN Mark Zandi, hlavní analytik Moody´s.

Důvěře neprospívá ani to, že se demokraté a republikáni vzájemně obviňují z toho, kdo z nich je za současný politický kolaps zodpovědný. Demokraté schválení dočasného rozpočtu podmiňují ochranou přistěhovalců, kteří do země přišli bez dokladů jako děti, což republikáni nechtějí připustit bez souhlasu se zdí na hranicích s Mexikem a dalšími výdaji na bezpečnost.

Nyní se nicméně hovoří o tom, že Senát by mohl finance uvolnit provizorně tak, že schválí rozpočet nikoli do 16. února, ale jen do 8. února. Zda a kdy by se o tomto návrhu mohlo hlasovat, však zatím není jasné.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud