Přebytek zahraničního obchodu v únoru klesl na 18 miliard. Nepříznivý vliv měl obchod s auty | info.cz

Články odjinud

Přebytek zahraničního obchodu v únoru klesl na 18 miliard. Nepříznivý vliv měl obchod s auty

Přebytek zahraničního obchodu Česka v únoru meziročně klesl o 2,9 miliardy na 18 miliard korun. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Vývoz oproti loňsku klesl o 1,2 procenta na 279,6 miliardy a dovoz se snížil o 0,2 procenta na 261,5 miliardy. Bilanci podle statistiků opět nepříznivě ovlivnil obchod s auty.

Vliv na pokles přebytku mělo podle ČSÚ hlavně snížení kladného salda obchodu s motorovými vozidly o 1,7 miliardy. Navíc se prohloubil deficit bilance obchodu s počítači a elektronickými a optickými přístroji o 1,7 miliardy, u obchodu s koksem a rafinovanými ropnými produkty o 1,5 miliardy a u obchodu s chemickými látkami a přípravky o 1,3 miliardy.

Příznivě naopak ovlivnil bilanci zahraničního obchodu přebytek obchodu s elektrickými zařízeními, který meziročně stoupl o 2,1 miliardy korun. Pozitivní vliv měl také pokles deficitu obchodu s ropou a zemním plynem o 1,3 miliardy.

Obchod České republiky se státy Evropské unie byl v únoru v přebytku 54,9 miliardy korun, což bylo oproti loňskému únoru o 2,1 miliardy méně. Obchod se státy mimo EU skončil znovu schodkem, který meziročně stoupl o jednu miliardu na 35,1 miliardy korun.

V meziměsíčním srovnání s letošním lednem se po sezonním očištění snížil vývoz o 3,6 procenta a dovoz o pět procent.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud