Přijímačky na vojenskou školu v Sokolově skončily blamáží a je dusno: Šlechtová se pře s hejtmankou | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Přijímačky na vojenskou školu v Sokolově skončily blamáží a je dusno: Šlechtová se pře s hejtmankou

Přijímačky na vojenskou školu v Sokolově skončily blamáží a je dusno: Šlechtová se pře s hejtmankou

Jen dvě děti zvládly přijímací zkoušky na plánovanou vojenskou školu, jejíž pobočka má sídlit v Sokolově. Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová (ANO) žádá ředitele zřizovatelské školy v Moravské Třebové, aby vyhlásil ještě druhé kolo zkoušek. O vojenskou školu, která měla v Sokolově zřídit obor Elektrotechnika, kraj velice stojí.

„Karlovarský kraj by měl zabrat v přípravě žáků na přijímačky. Ze dvou žáků třídu opravdu neuděláme. Systémová řešení jsou vždy lepší než nepromyšlená řešení,“ komentovala na twitteru výsledky ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO).

V Sokolově se pokusilo projít přijímacím řízením 14 žáků. Přijímačky na vojenskou školu jsou ale obtížnější než na jiné střední školy. Kromě znalostí musí žáci uspět třeba i ve fyzických testech. K otevření třídy v Sokolově by muselo být přijato nejméně 15 studentů, řekla dnes ČTK mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková.

Česká armáda dnes a v roce 1989Česká armáda dnes a v roce 1989autor: Info.cz

„Výsledky účastníků přijímacího řízení pro obor Elektrotechnika vojenské školy v Sokolově bohužel nejsou dobré, ale podobně skončilo přijímací řízení do tohoto oboru také v Moravské Třebové, kde bylo 50 uchazečů o studium, přijato je 12. Ředitel školy by nyní měl vyhlásit druhé kolo přijímacího řízení a už nyní slyšíme hlasy, že jej vyhlásí jen pro Moravskou Třebovou, nikoli pro pobočku v Sokolově,“ řekla Vildumetzová.

Kraj podle ní udělal maximum pro propagaci a zajištění výuky. „Velmi apelujeme na ministryni obrany i ředitele vojenské školy v Moravské Třebové, aby vyhodnotili všechny dopady možného nevyhlášení druhého kola pro Sokolov a ke konečnému rozhodnutí přistoupili se vší vážností,“ uvedla Vildumetzová, podle níž by druhé kolo uvítali i rodiče uchazečů o studium.

Hejtmanka ČTK řekla, že Šlechtová se ke snaze Karlovarského kraje získat vojenskou školu stavěla od počátku odmítavě. Rodičům žáků, co měli o studium zájem, bylo údajně umístění dětí do Sokolova vymlouváno. „Přitom by mělo být prvotním zájmem ministryně obrany získávat nové kvalifikované vojáky,“ zdůraznila Vildumetzová.

„Striktně odmítám spekulaci, že by ze strany ministerstva obrany bylo komukoliv vymlouváno umístění dětí do Sokolova. Není to pravda,“ reagoval ředitel odboru komunikace ministerstva obrany Jan Pejšek. „Naším zájmem bylo obsadit školu v Moravské Třebové i pobočku v Sokolově. Na základě opakovaných garancí paní hejtmanky, že bude vše připraveno a zájem je vysoký, souhlasilo ministerstvo se zahájením výuky již od školního roku 2018/19. Bohužel realita ukázala, že zájem zdaleka neodpovídal optimistickým předpovědím,“ uvedl Pejšek.

Plán ministerstva a kraje na zvýšení armádní přítomnosti v regionu zůstává platný. „Potvrdilo se nicméně, že rozhodnutí poslat někam dítě na čtyři roky studovat není lehké a trvá dlouho,“ dodal Pejšek.

Na webových stránkách vojenské školy se objevila jen informace o druhém kole přijímacích zkoušek jen pro Moravskou Třebovou.

Karlovarský kraj o zřízení vojenské školy usiluje i proto, že z kraje velká část studentů odchází jinam, jde o strukturálně postižený region. Armáda chce navíc zřídit ve vojenském prostoru Doupov nové výcvikové armádní středisko, využívat letiště v Karlových Varech pro potřeby vzdušných sil a získávat nové kvalifikované posily z pobočky vojenské školy.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.