Problémy amerických akcií spustily celosvětový pád. Má se svět obávat další finanční krize? | info.cz

Články odjinud

Problémy amerických akcií spustily celosvětový pád. Má se svět obávat další finanční krize?

Akciové trhy na celém světě za sebou mají dramatický propad. Citelně klesly burzy v Tokiu, Londýně, ale také ta pražská. Reagují na pondělní vývoj na Wall Street, která zažila největší oslabení za poslední roky. Ta zahájila propadem i dnešní obchodování, pak ale hlavní indexy zamířily vzhůru, protože někteří investoři využili nižší ceny k nákupům. Evropské akcie nicméně během dne sestoupily až na šestiměsíční minimum. Je to celé jen přirozená korekce, nebo předzvěst nové globální recese?

Index Dow Jones zahrnující třicet předních amerických podniků v pondělí odepsal veškeré zisky od začátku roku. Pád o 4,6 procenta je největší od srpna 2011, v jednu chvíli ztrácel dokonce nejvíce od vypuknutí krize v roce 2008.

Šířeji zaměřený index S&P 500 zažil podobně černé pondělí. A ani jiné ukazatele si nevedly lépe. Analytik Daniel Saurenz z firmy Feingold Research proto první den nového týdne označil za nejčernější pro akciové trhy za poslední roky. Úterní start obchodování nebyl o moc zářivější, i když později se propad zastavil.

Evropské akciové trhy pondělní vývoj v USA během úterý do určité míry kopírovaly a opět oslabily. Během dne sestoupily až na šestiměsíční minimum, později však část ztrát smazaly. Panevropský akciový index STOXX 600 uzavřel obchodování s poklesem o 2,4 procenta, dopoledne přitom ztrácel až 3,2 procenta. Pražský index PX se snížil o 2,11 procenta.

Obavy z inflace i pád bitcoinu

Pokles přitom přišel navzdory na první pohled pozitivním impulsům, jakým byla například daňová reforma, kterou na sklonku loňského roku schválil americký Kongres, a dobrým firemním výsledkům i číslům z trhu práce.

„Ceny akcií ale byly dlouhodobě přepálené. Akcie byly drahé a jejich cena neodpovídala výsledkům firem,“ komentuje pro INFO.CZ hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek.

"Když začnou padat akciové trhy, sníží se investice do firem. Ty kvůli tomu nemají peníze, omezí výrobu, začnou propouštět a jsme na cestě z konjunktury do recese.“
David Marek, hlavní ekonom, Deloitte

Ne vše, co je dobré pro ekonomiku, je navíc dobré i pro akcie. Čísla z trhu práce sice vypadají optimisticky, jenže růst mezd se dá vykládat také jako předzvěst vyšší inflace. Na tu bude muset zareagovat americká centrální banka tím, že zvýší úrokové sazby. A právě zvýšení sazeb se trhy bojí, neboť jim ukrajují ze zisků.

„Trhy dospívají k závěru, že americká ekonomika je blízko přehřátí, a proto je riziko inflace vyšší než riziko recese,“ domnívá se hlavní mezinárodní ekonom Deutsche Bank Torsten Slok.

Obavy z inflace, přehřáté ekonomiky a růstu úrokových sazeb mohl podle Marka ovlivnit ještě vývoj na trhu s kryptoměnami. Ten zažívá v posledních týdnech masivní propad. Objemem prostředků se dostal na úroveň ze začátku loňského prosince. Cena nejrozšířenější virtuální měny bitcoin v úterý spadla pod šest tisíc dolarů za kus. V prosinci přitom sahala až k dvaceti tisícům.

Trump si připsal úspěchy, ke ztrátám se nehlásí

Vývoj na burze má kromě ekonomického také politický rozměr. Americký prezident Donald Trump si pozitivní výsledky v posledních měsících připisoval jako své úspěchy. Na Twitteru neustále zdůrazňoval, jak se trhům daří právě díky němu. Žádný z jeho předchůdců nedával růstu akcií takovou váhu v souvislosti se svým úřadem.

Když v pondělí nastal masivní propad, Trump k němu nejprve neřekl ani slovo. Místo toho kritizoval demokraty kvůli jejich chování během představení Zprávy o stavu unie. Trumpovi se nelíbilo, že mu netleskali, což označil za zradu.

Až později Bílý dům oznámil, že vývoj na burze vnímá se znepokojením. „Prezidentova pozornost se soustředí na dlouhodobé ekonomické základy, které zůstávají silné. Sílí ekonomika, klesá nezaměstnanost, zvyšují se mzdy pro americké pracující. Prezidentovy daňové škrty a reformy regulace budou nadále zlepšovat americkou ekonomiku a pokračovat ve zvyšování prosperity,“ prohlásila mluvčí úřadu Sarah Huckabee Sandersová.

Přijde nová krize?

Zmíněná Trumpova reforma se ale na nervozitě trhů mohla podílet také. Ve Spojených státech se v poslední době začalo spekulovat, zda růst ekonomiky vykompenzuje ztrátu na příjmové straně. Výdaje totiž neomezila, a tak se podle odhadů může deficit státního rozpočtu až zdvojnásobit.

A ačkoli Bílý dům vyhlašuje, že věří ve zdravé ekonomické kořeny, otřesy na burze mají potenciál dosud příznivý vývoj ohrozit. Vliv propadu akcií se snadno projeví i v reálném prostředí. Problémy americké ekonomiky by přitom měly stejně jako v případě krize z roku 2008 dopad na celý svět včetně Česka.

„Jsme nyní na vrcholu konjunktury, data jsou dobrá, ale když začnou padat akciové trhy, sníží se investice do firem. Ty kvůli tomu nemají peníze, omezí výrobu, začnou propouštět a jsme na cestě z konjunktury do recese,“ upozorňuje Marek.

Zda se trhy vzpamatují, nebo bude pokles s určitými výkyvy pokračovat i v dalších dnech a týdnech, nikdo nedovede odhadnout. Minimálně podle Marka Haefeleho z firmy UBS však recese americké ekonomiky není v příštích dvou letech příliš pravděpodobná.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud