Články odjinud

Problémy CEFC mohou ohrozit renomé čínských firem, myslí si expert. Zemana se asi nedotknou

Trable společnosti CEFC mohou negativně dopadnout na renomé čínských firem a poškodit osoby spjaté s přílivem investic do Česka. INFO.CZ to řekli redakcí oslovení experti. Podle nich je také možné, že se Peking rozhodne český nestrategický majetek prodat, jak v minulosti udělal i v zahraničí.

Společnost CEFC je hlavním reprezentantem před dvěma lety honosně prezentovaných čínských investic v Česku. Už v roce 2015 koupila například fotbalovou Slavii, budovu bývalé Živnobanky a vstoupila do leteckého přepravce Travel Service. Následně do portfolia přidala třeba administrativní komplex Florentinum.

Nyní CEFC čelí problémům poté, co neuhradila dluhy vůči firmě J&T Private Investments (JTPI). CEFC jí dluží 11,5 miliardy korun. Pohledávku má zaplatit čínský státní konglomerát CITIC, který v CEFC drží 49procentní podíl. Jelikož se tak nestalo, česká společnost tu CEFC převzala a odvolala její představenstvo v čele s Jaroslavem Tvrdíkem. Ten se na Twitteru hájil, že podnik peníze na zaplacení má, dluh uhradí do pátečního odpoledne a kroky J&T odmítá. Bránit se chce i právně. J&T však v pátek odpoledne oznámila, že o zaplacení částky nemá informace.

„Je problematické, že CEFC je hlavní čínský investor v Česku. Pokud nebude dodržovat své závazky, může to vést ke zhoršení renomé čínských firem v zemi,“ domnívá se v rozhovoru s INFO.CZ analytik z Asociace pro mezinárodní otázky Václav Kopecký.

CEFC v ČeskuCEFC v Českuautor: Info.cz

Podle prohlášení prezidenta Miloše Zemana mělo do Česka z Číny přitéct jen v roce 2016 hned 95 miliard korun. Tak vysoko ale investice nikdy nedosáhly. Na konci roku 2017 činil jejich objem 23 miliard, což je o 72 miliard méně, než Zeman proklamoval. Nyní hrozí, že by se kohoutek mohl zavřít úplně.

„Proklamovaný objem investic je vždy vyšší než ve skutečnosti. Ale ano, může se stát, že další peníze už nepřitečou. To se však může stát tak jako tak, nikoli přímo v návaznosti na problémy CEFC,“ praví Kopecký.

Čína totiž i kvůli skandálům do zahraničí nechce posílat peníze na investice, které nevedou do strategických odvětví. V jiných zemích dokonce začala část majetku rozprodávat. Například CEFC letos v březnu oznámila plán na prodej nemovitostí za 65 miliard korun. Česka se původně dotknout neměl.

„Omezení se týká spíše nových investic, ale teoreticky je možné, že by se CEFC rozhodla prodejem umořit dluh, který má vůči J&T. Například nemovitosti nebo fotbalový klub rozhodně nepatří mezi strategické investice,“ vysvětluje Kopecký.

Pokud spory mezi CEFC a J&T skutečně skončí převzetím čínské společnosti, bude to rána nejen pro vztahy mezi Prahou a Pekingem, ale také pro Pražský hrad. CEFC si vybrala Česko jako sídlo svých evropských aktivit, což prezident Zeman vydával za úspěch své politiky. Dokonce si na Hrad přizval jako poradce někdejšího šéfa firmy Jie Ťien-minga, jehož potíže a vyšetřování pro podezření z ekonomické kriminality současné problémy odstartovaly.

Podle politologa Josefa Mlejnka však má Zeman šanci, že se jej současné kauzy nedotknou. Jeho výhodou je, že už nemusí obhajovat mandát a zodpovídat se voličům. „Je otázka nakolik Číňané využívali jeho a nakolik on je. Roli budou hrát zákulisní vlivy. Spíše to ale může být problém pro lidi z jeho okolí, kteří byli na Číňany přímo napojení,“ konstatuje pro INFO.CZ Mlejnek.

Asi nejviditelnější takovou postavou je právě Jaroslav Tvrdík, jenž byl s Hradem v úzkém kontaktu a účastnil se například i prezidentské delegace, která se do Číny letos vypravila zjistit, jak velké a jakého druhu jsou problémy s Jie Ťien-mingem.