Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Problémy CEFC mohou ohrozit renomé čínských firem, myslí si expert. Zemana se asi nedotknou

Trable společnosti CEFC mohou negativně dopadnout na renomé čínských firem a poškodit osoby spjaté s přílivem investic do Česka. INFO.CZ to řekli redakcí oslovení experti. Podle nich je také možné, že se Peking rozhodne český nestrategický majetek prodat, jak v minulosti udělal i v zahraničí.

Společnost CEFC je hlavním reprezentantem před dvěma lety honosně prezentovaných čínských investic v Česku. Už v roce 2015 koupila například fotbalovou Slavii, budovu bývalé Živnobanky a vstoupila do leteckého přepravce Travel Service. Následně do portfolia přidala třeba administrativní komplex Florentinum.

Nyní CEFC čelí problémům poté, co neuhradila dluhy vůči firmě J&T Private Investments (JTPI). CEFC jí dluží 11,5 miliardy korun. Pohledávku má zaplatit čínský státní konglomerát CITIC, který v CEFC drží 49procentní podíl. Jelikož se tak nestalo, česká společnost tu CEFC převzala a odvolala její představenstvo v čele s Jaroslavem Tvrdíkem. Ten se na Twitteru hájil, že podnik peníze na zaplacení má, dluh uhradí do pátečního odpoledne a kroky J&T odmítá. Bránit se chce i právně. J&T však v pátek odpoledne oznámila, že o zaplacení částky nemá informace.

„Je problematické, že CEFC je hlavní čínský investor v Česku. Pokud nebude dodržovat své závazky, může to vést ke zhoršení renomé čínských firem v zemi,“ domnívá se v rozhovoru s INFO.CZ analytik z Asociace pro mezinárodní otázky Václav Kopecký.

CEFC v ČeskuCEFC v Českuautor: Info.cz

Podle prohlášení prezidenta Miloše Zemana mělo do Česka z Číny přitéct jen v roce 2016 hned 95 miliard korun. Tak vysoko ale investice nikdy nedosáhly. Na konci roku 2017 činil jejich objem 23 miliard, což je o 72 miliard méně, než Zeman proklamoval. Nyní hrozí, že by se kohoutek mohl zavřít úplně.

„Proklamovaný objem investic je vždy vyšší než ve skutečnosti. Ale ano, může se stát, že další peníze už nepřitečou. To se však může stát tak jako tak, nikoli přímo v návaznosti na problémy CEFC,“ praví Kopecký.

Čína totiž i kvůli skandálům do zahraničí nechce posílat peníze na investice, které nevedou do strategických odvětví. V jiných zemích dokonce začala část majetku rozprodávat. Například CEFC letos v březnu oznámila plán na prodej nemovitostí za 65 miliard korun. Česka se původně dotknout neměl.

„Omezení se týká spíše nových investic, ale teoreticky je možné, že by se CEFC rozhodla prodejem umořit dluh, který má vůči J&T. Například nemovitosti nebo fotbalový klub rozhodně nepatří mezi strategické investice,“ vysvětluje Kopecký.

Pokud spory mezi CEFC a J&T skutečně skončí převzetím čínské společnosti, bude to rána nejen pro vztahy mezi Prahou a Pekingem, ale také pro Pražský hrad. CEFC si vybrala Česko jako sídlo svých evropských aktivit, což prezident Zeman vydával za úspěch své politiky. Dokonce si na Hrad přizval jako poradce někdejšího šéfa firmy Jie Ťien-minga, jehož potíže a vyšetřování pro podezření z ekonomické kriminality současné problémy odstartovaly.

Podle politologa Josefa Mlejnka však má Zeman šanci, že se jej současné kauzy nedotknou. Jeho výhodou je, že už nemusí obhajovat mandát a zodpovídat se voličům. „Je otázka nakolik Číňané využívali jeho a nakolik on je. Roli budou hrát zákulisní vlivy. Spíše to ale může být problém pro lidi z jeho okolí, kteří byli na Číňany přímo napojení,“ konstatuje pro INFO.CZ Mlejnek.

Asi nejviditelnější takovou postavou je právě Jaroslav Tvrdík, jenž byl s Hradem v úzkém kontaktu a účastnil se například i prezidentské delegace, která se do Číny letos vypravila zjistit, jak velké a jakého druhu jsou problémy s Jie Ťien-mingem.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1