Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Proč byste se měli zajímat o nového vlastníka TV Nova?

Proč byste se měli zajímat o nového vlastníka TV Nova?
 

Americký telekomunikační gigant AT&T koupí mediálního obra Time Warner. Největší česká televize tak změní vlastníka. Transakce za dva biliony korun by mohla změnit vaše životy.

Některé částky jsou tak absurdní, že nevyvolávají zájem lidí, protože si pod nimi nedokážou nic představit. Spojení amerických AT&T a Time Warner je ovšem jiný případ. Oznámená částka je rovněž absurdní, ale změnu pravděpodobně pocítíte ve svém obýváku. Máte rádi seriál Hra o trůny? Pokud ano, tak vězte, že HBO, která jej vysílá a produkuje, vlastní právě Time Warner. Máte rádi filmová zpracování superhrdinů? Tak ty má taky. AT&T je pro změnu největší americký telekomunikační operátor. Dokážete si představit, že se na všechny zmíněné filmy či televize budou moci dívat je její zákazníci? Je to klidně možné a je to také důvod, proč celý obchod vyvolává obavy.

 „Existují spekulace, že spojení AT&T a Time Warner přiměje další společnosti, aby se také spojily. Nové vzniklá megakorporace je pak nebude moci obejít tak snadno,“ píše reportér respektovaného webu Mashable Jason Abbruzesse. Podle něj podobná spojení vyvolávají neklid i nejvýše postavených představitelů států. Kandidát na prezidenta USA Donald Trump označil plánované spojení za „ničení demokracie“.

Lepší, než se čekalo
Time Warner dnes zveřejnil hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí letošního roku. Zisk na akcii výrazně překonal očekávání analytiků. Firma utržila 7,17 miliardy dolarů, přičemž trhy počítaly s necelými sedmi miliardami dolarů. Za lepším výsledkem stojí především růst tržeb HBO a úspěšný film Suicide Squad.

Proč je důležitá internetová neutralita?

Ve světle posledního dění se ukazuje, proč je extrémně důležité téma internetové neutrality, diskutované především v odborných kruzích. Pokud budeme trvat na prosazení internetové neutrality, bude to znamenat, že operátoři a poskytovatelé internetu nebudou moci na síti zacházet s daty podle toho, odkud pochází nebo co obsahují. Přísnější pravidla pro operátory loni například schválili právě v USA, k velké nevoli některých velkých firem.

Pokud by tomu tak nebylo, znamenalo by to, že pokud se budete chtít dívat na Hru o trůny, budete muset mít internetovou přípojku od AT&T. Něco podobného si lze v současnosti těžko představit, ale zase tak nereálné to není. Nemusí přitom jít přímo o omezování dat od jiných operátorů. Stačí využít takzvaného „nulového ratingu“.

Nové zaklínadlo. Nulový rating

Nulový rating znamená, že operátor vám nebude účtovat data, která spotřebujete při sledování jeho obsahu. Můžete si tak ve svém počítači, telefonu či tabletu pustit nejnovější díl Hry o trůny či zápas NBA bez obav, že spotřebujete obrovské množství dat. Vzhledem k tomu, že po spojení s Time Warner bude AT&T vlastnit bezprecedentní množství obsahu, regulátoři mají obavy, že tak bude disponovat značnou výhodou proti svým konkurentům.

Co všechno Time Warner vlastní?

HBO – Největší poklad mediální korporace. Prémiové televizní stanice se staly během posledních let synonymem kvality. Produkují seriály Hra o trůny, Westwood či Girls. V Česku stojí za produkcí oceňovaného Hořícího keře či nejnovějšího televizního seriálu Pustina, který rovněž získal velmi příznivé kritiky. HBO spolupracuje mimo jiné i s dalšími úspěšnými médii, jakým je například Vice.

Basketbal – Time Warner vlastní prostřednictvím společnosti Turner práva na nejlepší basketbalovou ligu světa – americkou NBA. Vlastní i práva k nižším americkým basketbalovým soutěžím, které jsou rovněž vysoce sledované.

DC Comics – Do skupiny Time Warner patří filmové studio Warner Bros., které mimo jiné produkuje mimo jiné filmy o komiksových superhrdinech sdružených pod značkou DC Comics. Možná to není tak dobrá značka jako Marvel, ale pořád je to jedna z nejlepších filmových značek v historii.

CNN – Možná nejznámější zpravodajskou stanici světa netřeba dlouze. Její sledovanost sice poklesla, ale mezitím vybudovala i velmi silnou značku ze svého zpravodajského webu.

Hulu – Time Warner poměrně nedávno koupil desetiprocentní podíl ve videoslužbě Hulu, která je největším konkurentem velmi úspěšného Netflixu, jenž působí i v Česku.

Děti – Time Warner má hned několik dětských televizních stanic, mezi nimi kraluje především Cartoon Network.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1