Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Prodej mobilů zažil historický propad. Ke konci roku klesl o desetinu, chybí poptávka z Číny

Prodej mobilů zažil historický propad. Ke konci roku klesl o desetinu, chybí poptávka z Číny

O devět procent na 400 milionů kusů se ve čtvrtém čtvrtletí meziročně snížily globální dodávky chytrých telefonů a vykázaly tak největší propad ve své historii. S podílem 19 procent na světovém trhu se na první místo mezi výrobci vyhoupla společnost Apple a odsunula Samsung na druhé místo. Uvedla to dnes zpráva společnosti Strategy Analytics.

Globální pokles je důsledkem propadu na obrovském čínském trhu, kde se poptávka v ročním přepočtu snížila o 16 procent. Celoročně se ale dodávky na čínský trh zvedly o jedno procento na rekord 1,5 miliardy kusů.

Společnost Apple ve čtvrtletí dodala na světový trh 77,3 milionu chytrých telefonů, zatímco ve stejném období 2016 to bylo 78,3 milionů. Prodej firmy se navzdory vysoké poptávce v pěti z osmi posledních čtvrtletí snížil a pokud firma chce v budoucnu prodeje zvýšit, musí přijít s novou vlnou levnějších přístrojů a hlavně zlevnit.

Dodávky Samsungu na světový trh se ve čtvrtletí meziročně snížily o čtyři procenta na 74,4 milionu kusů a jeho podíl na trhu klesl z 19 na 18 procent.

Třetí pozici na světovém žebříčku si udržela firma Huawei s podílem deseti procent, který se oproti roku 2016 prakticky nezměnil. Firmě se daří v Asii a Evropě, ale pokud se chce dostat na vyšší pozici, musí víc zaujmout také v USA.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1