Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Prodej Primy spěje do finále. Ovládne ji nejspíš tajemný miliardář

Prodej Primy spěje do finále. Ovládne ji nejspíš tajemný miliardář
 

Jeden z veřejnosti nejméně známých českých miliardářů Ivan Zach se údajně dohodl se švédskou MTG, že odkoupí její 50procentní podíl v druhé největší soukromé televizi. Transakce by mohla být hotová do konce letošního roku.

Nejdřív ji měl ovládnout Andrej Babiš, poté Petr Kellner, nakonec to ale patrně bude úplně jinak. Řeč je o televizi Prima, o níž se už poměrně dlouho mluví jako o médiu, které poutá pozornost českých miliardářů. Poloviční podíl ve společnosti FTV Prima v současnosti drží Ivan Zach a zbývající polovinu švédské konsorcium MTG. Zach by se nyní podle několika na sobě nezávislých zdrojů zpravodajského portálu Info.cz měl stát stoprocentním akcionářem televize.

Švédská společnost podle některých spekulací z trhu již v létě oslovila nejmenovanou právnickou kancelář, aby jí pomohla najít kupce pro poloviční podíl. Celá transakce by ovšem byla mimořádně složitá kvůli rozložení podílů na 50:50, přičemž obě strany mají přednostní právo odkoupit podíl druhého akcionáře. Zach nakonec svoje právo podle důvěryhodných zdrojů využije a se Švédy se již dohodl. MTG ovšem nechce případnou transakci komentovat. „Spekulace nekomentujeme,“ řekl Info.cz mluvčí MTG Tobias Gyhlénius.

O nic sdílnější není ani Zach, který zásadně nevystupuje na veřejnosti a s novináři vůbec nekomunikuje. Existuje mimochodem jen jedna jeho veřejně dostupná fotografie – z dob, kdy předsedal České basketbalové federaci. Info.cz se s ním nicméně dokázalo telefonicky spojit, ale poloviční majitel Primy se zapřel, odmítl se dále bavit a na další prosby o komentář již nereagoval.

Cena, kterou má za poloviční podíl v televizi zaplatit, známá není. Některé zdroje ale hovoří o 120 milionech eur (zhruba o 3,2 miliardách korun), jiné o částce menší. Informace, jak chce Zach odkup financovat, se liší a stávají se předmětem mnoha drbů a spekulací. Když Info.cz po detailech pátralo, narazilo postupně na jména ministra financí Andreje Babiše, nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, bývalého šéfa ČEZ Martina Romana nebo Daniela Křetínského z EPH, kteří se údajně měli na financování podílet.

Většina z nich, stejně jako jejich okolí, to ovšem rezolutně odmítá a upozorňuje, že Zach může bez problémů celou transakci financovat standardně s pomocí komerčních bank. V žebříčku nejbohatších Čechů magazínu Forbes mu patří 38. místo a jeho majetek má podle odhadů hodnotu 4,7 miliardy korun. Pokud je informace o prodeji skutečně spolehlivá, může mu zabránit jen představenstvo MTG. „On je pevně rozhodnutý celou věc dotáhnout do konce letošního roku,“ řekl Info.cz nejmenovaný zdroj.

A co Nova?

S tím, jak sílí spekulace o prodeji televize Prima, utichají debaty o prodeji největší soukromé televize v Česku – TV Nova. Nemusí tomu tak být ovšem na dlouho. Klíčové pro další vývoj bude, jak regulátoři přistoupí k chystanému spojení mediálního koncernu Time Warner (vlastník TV Nova) a telekomunikačního giganta AT&T. Transakce za více než 80 miliard dolarů vzbuzuje obavy i u politiků. Proti sloučení firem se staví také nově zvolený americký prezident Donald Trump.

Je klidně možné, že regulátoři spojení nakonec povolí, ale donutí nově vzniklý koncern prodat některé své části, podobně jako tomu bylo v případě spojení pivovarských kolosů Anheuser-Busch a InBev. Pivovarnický koncern nyní prodává Plzeňský Prazdroj a další středoevropské pivovary. Stejně tak by mohl koncern vzniklý spojením AT&T a Time Warner prodávat některé své televize a další aktivity. Pokud by regulátor rozhodl jakkoli jinak, prodej TV Nova nebude na pořadu dne.  

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1