Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Proslulý časopis ABC slaví výročí. Poprvé vyšel před 60 lety

Proslulý časopis ABC slaví výročí. Poprvé vyšel před 60 lety

Před 60 lety, 22. ledna 1957, vyšlo první číslo oblíbeného časopisu ABC. Znají jej celé generace dětí - někdo si vzpomene na komiksy, jiný na papírové vystřihovací modely (lodí, aut, nejrůznějších zvířat i budov), dalším se vybaví kluby, které populární "Abíčko" kdysi organizovalo. Časopis, určený dětem ve věku mezi deseti a 15 lety, prošel během své existence řadou změn, obsah se hlavně v posledních letech přizpůsobil měnícímu se vkusu.

Z historie ABC jsou dodnes asi nejznámější právě kreslené seriály. Komiksům se časopis věnoval už v prvním ročníku, jejich zlatá éra ale přišla koncem 60. a hlavně v 70. letech.

Už v roce 1962 se v "Abíčku" objevili Kulišáci z dílny Jaroslava Foglara, který byl tehdy v nemilosti. Známé jsou také původní seriály ze Žluté planety (Příhody Malého boha, Příchod bohů, Kruanova dobrodružství) nebo další vědeckofantastické příběhy (Vzpoura mozků či Galaxie).

Čtrnáctideník ABC, který v dětství četlo mnoho pozdějších vědců, je podle Kanceláře ověřování nákladu tisku druhým nejprodávanějším časopisem pro děti a mládež po Sluníčku pro nejmenší, každého čísla ABC se prodá přes 23.000 výtisků. Vydává ho společnost Czech News Center. 

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek