Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rakušané se podivují nad nízkou nezaměstnaností v Česku. Co stojí za nejlepšími čísly v EU?

Rakušané se podivují nad nízkou nezaměstnaností v Česku. Co stojí za nejlepšími čísly v EU?

Žádná jiná země Evropské unie nemá tak nízkou nezaměstnanost jako Česká republika. V Rakousku vzbudil český hospodářský boom zvědavost, a proto se tamní ekonomové rozhodli po důvodech českého úspěchu pátrat. Kromě známých faktů narazili také na několik překvapivých zjištění.

Pracovní trh České republiky je s nezaměstnaností dosahující hodnoty 3,7 % příkladem pro ostatní státy Evropské unie, žádný z nich nemá lepší výsledek. V případě Rakouska je nezaměstnanost také nízká, 5,8 %, ale jak si povšiml rakouský deník Die Presse, za hodnotami svých severních sousedů zaostává o více než dvě procenta.

Obecně lze říci, že v České republice panuje plná zaměstnanost. V detailním pohledu je pak patrné, že je země sice v menším měřítku, ale poměrně dost podobná Německu. Oba státy mají silnou průmyslovou základnu, především je pak řeč o tom automobilovém a strojírenském, společnou mají také velkou orientaci na export, rekordní přebytek obchodní bilance, zdravé veřejné finance a státní dluh na úrovni, která nevzbuzuje obavy.

Ačkoliv je v případě obou států velký rozdíl mezi výškou platů, vývoj platové situace Spolkové republiky a Česka je obdobný – růst mezd zaostává za růstem hospodářství. Podle rakouského deníku je jedním z důvodů skutečnost, že zaměstnanecké odbory mají v postkomunistické zemi jen malé slovo.

Z nízkých mezd potom opět profitují exportéři, kteří mají díky nim dobrou konkurenceschopnost na světových trzích. V situaci, kdy je ovšem nezaměstnanost na rekordně nízké úrovni, budou zaměstnavatelé muset začít platy navyšovat, aby si své zaměstnance udrželi.

Model, kdy na každé volné místo bylo několik zájemců, je dávno minulostí, teď je naopak poptávka po zaměstnancích. V příhraničních oblastech se k tomu přidává skutečnost, že řada Čechů odchází pracovat do sousední země, kde je čekají lepší platové podmínky.

Současné hospodářské situaci v Česku pomohlo podle Rakušanů také umělé oslabování koruny. Země je z 85 % orientovaná na export a zůstává tedy otázkou, co se stane v okamžiku, kdy období intervencí České národní banky skončí.

Ve vývoji zaměstnanosti v tuzemsku pak objevili rakouští analytici ještě jeden zajímavý aspekt. Podíl ekonomicky aktivního obyvatelstva v České republice totiž zaznamenal v posledních letech pozoruhodný pokles ze 72 % před deseti lety na současných 66 %. Lidí, kteří se tedy o pracovní místa ucházejí, je méně, což rozhodně k líbivým číslům přispělo velkou měrou.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744