Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rekordní objem veřejných zakázek. Loni vzrostl o polovinu na 392 miliard

Rekordní objem veřejných zakázek. Loni vzrostl o polovinu na 392 miliard

Veřejní investoři loni vypsali celkem 8860 zakázek v hodnotě 392,2 miliardy korun. Meziročně se tak jejich počet zvýšil zhruba o pětinu, objem vzrostl téměř o polovinu. Jde tak o nejvyšší hodnoty za posledních pět let, kdy sledování probíhá. Objem zakázek, které investoři zadali konkrétním firmám, dosáhl 260,1 miliardy korun. Údaje vyplývají z analýzy společnosti CEEC Research.

K výraznému nárůstu vypsaných zakázek přispěly velké srpnové a zářijové zakázky vyhlášené společnostmi Čepro, Ředitelství silnic a dálnic ČR a Správou železniční dopravní cesty.

„Vývoj ve druhé polovině roku byl ovlivněn změnou zákona o veřejných zakázkách. Řada investorů se snažila vypsat zakázky ještě před změnou zákona, což se projevilo velkým nárůstem ve třetím čtvrtletí a naopak útlumem ve čtvrtém,“ uvedl ředitel CEEC Research Jiří Vacek. Nový zákon o veřejných zakázkách vstoupil v účinnost od října loňského roku.

V prosinci veřejní investoři vyhlásili 501 výběrových řízení za 15,7 miliardy korun. Jejich počet byl zhruba stejný, hodnota se o 11,8 procenta snížila.

„Vypisování veřejných zakázek v parametru předpokládané ceny bohužel stále trpí stejnými vadami jako dříve. Výše předpokládané ceny zakázek ve většině případů neodpovídá odborným parametrům veřejných zakázek z oboru architektury a stavebnictví,“ doplnil předseda dozorčí rady České komory architektů Pavel Rada. Tato výše je podle něj navíc veřejnými investory stále snižována tak, aby nabádala soutěžící k nižší nabídkové ceně, což zkresluje výsledné číslo o objemu.

„Platí to zejména u poptávání projektové dokumentace. Veřejní vyhlašovatelé pro objektivní odborné stanovení ceny zakázky dostatečně nevyužívají odborných informací z dostupných zdrojů. Stále tak dominuje kritérium nejnižší ceny doplněné o kritérium termínu, které však vůbec nevypovídá o tom, zda bude s vybraným uchazečem naplněno,“ dodal Rada.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744