Rekordní pokuta EU pro Google je zatím jen gesto, které přišlo příliš pozdě | info.cz

Články odjinud

Rekordní pokuta EU pro Google je zatím jen gesto, které přišlo příliš pozdě

Evropská unie v úterý téměř za zvuku fanfár oznámila rekordní pokutu pro americkou společnost Google. Ta podle šetření komise zneužila své výsadní postavení na trhu a má tak do evropské kasy zaplatit 2,43 miliardy eur (64 miliard korun) za protežování své služby Nákupy. Ačkoliv to vypadá, že technologický gigant dostal od evropských regulatorních orgánů pořádný políček, a nyní se již bude chovat slušně, verdikt spíše ilustruje neschopnost Unie přijít s pokutou dříve, než sedm let po zahájení vyšetřování. 

„Myslím, že je důležité si uvědomit kontext. Že tento spor trvá již sedm let a že až nyní dokáže Evropská unie přijít s nějakým řešením,“ říká pro server Info.cz internetový analytik a publicista Daniel Dočekal. „Realita internetu se však od roku 2010 výrazně proměnila. Řekl bych proto, že tato pokuta přichází velmi pozdě,“ míní Dočekal.

Přestože pokuta je skutečně rekordní a ohromující, v kontextu výdělků Googlu se o likvidační pokutu rozhodně nejedná. Společnost loni vydělala 5,4 miliardy dolarů, její mateřská firma Alphabet si dokonce přišla na 19,5 miliardy dolarů. „Myslím, že Google by tu pokutu mohl zaplatit hned. Byli by to ale blázni, kdyby to dělali,“ naráží Dočekal na možnost odvolání a další vleklé právní bitvy, která může zabrat měsíce, roky. „Teď přichází ta chvíle, kdy se evropští právníci potkají s právníky Googlu a začnou si to vyříkávat,“ odhaduje internetový publicista.

A má nejspíš pravdu. Právní zástupce Googlu Kent Walker totiž v prohlášení uvedl, že firma se závěry vyšetřování Evropské komise nesouhlasí. „Rozhodnutí komise podrobně přezkoumáme, zvážíme odvolání a těšíme se, až budeme v tomto případu moci představit naše argumenty,“ řekl Walker. Přeloženo z právnitštiny: "uvidíme se u soudu".

Evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Mergrethe Vestagerová má na Google za zneužívání jeho postavení již několik let pořádnou „pifku“, nicméně je otázkou, zda se jí podaří situaci reálně změnit. „Dnešním rozhodnutím od společnosti Google chceme, aby změnil způsob svého fungování a aby čelil následkům svých kroků,“ uvedla Vestagerová, podle které postup Googlu znemožnil jiným firmám inovovat a soutěžit na základě kvality a zákazníkům pak bránil ve skutečném výběru služeb.

Evropská unie sice vede proti Googlu i další dvě antimonopolní řízení, které se týkají jeho operačního systému pro mobilní zařízení Android a omezování možnosti třetích stran zobrazovat kontextovou reklamu konkurentů firmy. Je však otázkou, zda a kdy dojde k prvním reálným dopadům na firmu a především na její evropské zákazníky. 

„Ona je i otázka, jak ty spory ve finále dopadnou. Google je americká společnost a od Evropské unie ji dělí hluboký Atlantik. Navíc je třeba si přiznat, že Unie Google také potřebuje,“ zvažuje Dočekal. „Počkal bych nyní s hodnocením pár dní, až se vyjádří právníci a analytici a pak bych to teprve hodnotil,“ dodává.

Profesor a teoretik médií Jan Jirák pro Info.cz řekl, že ho nynější dominance Googlu nepřekvapuje. „Internet se vyvinul jako ideálně neregulované prostředí a tudíž směřuje k rychlé monopolizaci. Přirozenou vlastností kapitalismu je likvidace konkurentů, na dominanci společnosti Google tak nevidím nic nepřirozeného,“ řekl Jirák před tím, než byla pokuta oznámena. Celý rozhovor s Janem Jirákem naleznete již brzy na serveru Info.cz.

Akcie Googlu na zprávu v předobchodní fázi obchodování reagovaly poklesem o 1.2 procenta.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud