Články odjinud

Řetězec Marks & Spencer zavře v Británii 100 prodejen. Soustředí se na internetový obchod

Řetězec Marks & Spencer zavře v Británii 100 prodejen. Soustředí se na internetový obchod

Maloobchodní řetězec Marks & Spencer uzavře do roku 2022 v mateřské Británii 100 obchodů, tedy zhruba desetinu všech tamějších prodejen. Chce v rámci nové strategie prodávat až třetinu zboží prostřednictvím internetu a provozovat méně větších prodejen na dobrých adresách. Reorganizaci dnes firma, která prodává oblečení a potraviny i v České republice, označila za „životně důležitou“ pro svou budoucnost.

Z plánovaných 100 obchodů se jich již zavírá 21 a společnost oznámila dalších 14, které přijdou na řadu. V této fázi se změny dotknou 872 zaměstnanců, všem firma nabídne jiné pozice. Jak uvedl ředitel maloobchodních operací Sacha Berendji, povzbudivý počet zákazníků uzavřených prodejen se již přeorientoval na obchody řetězce v nejbližším okolí.

 

Marks & Spencer zaznamenal v Británii špatnou vánoční sezónu, uvedl internetový server BBC. Podobně jako další řetězce doplácí na úbytek zákazníků způsobený růstem cen zboží, který nejde ruku v ruce s navyšováním vyplácených mezd a platů. 

Společnost zveřejní hospodářské výsledky za uplynulý rok ve středu. Analytici očekávají, že se zisk před zdaněním sníží na 573 milionů liber (16,8 miliardy Kč) z 613 milionů v předchozím roce.

Mimo Británii má firma podle svých webových stránek 454 prodejen, v České republice jich je 18.