Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rozruch na zbrojařském poli. Firmy Zemanova sponzora musí projít bezpečnostní prověrkou

Rozruch na zbrojařském poli. Firmy Zemanova sponzora musí projít bezpečnostní prověrkou

Zbrojařským firmám se podstatně zkomplikovala cesta k armádním zakázkám. Pokud v nich chtějí do budoucna uspět, musí se prokázat prověrkou Národního bezpečnostního úřadu. Pro firmy z koncernu zbrojaře Jaroslav Strnada je to nyní zásadní překážka pro účast ve státních tendrech.


Firmy zbrojařského holdingu Jaroslava Strnada (který nově převedl vlastnictví celé skupiny na syna Michala, detaily níže, pozn. red.) české armádě dodávaly těžkou techniku jako jsou pandury či vojenské tatrovky.

Na dosah ruky měly také zakázky na dodávku obrněnců Titus za téměř pět miliard a modernizaci houfnic za více než miliardu.

Jenže v případě houfnic ministerstvo obrany zrušilo tendr úplně a u obrněnců má jasnou podmínku – bezpečnostní prověrku dodavatele.

Tou ovšem nasmlouvaný dodavatel Tatra Trucks ze Strnadovy skupiny nedisponuje. „Pokud prověrku někdo nemá, tak formální náležitosti zakázky nesplní a neprojde, a to je i věc, která se nyní stala u Czechoslovak Group,“ popsala situaci pro ČT ministryně obrany Karla Šlechtová.

Firma se proto podle informací HlídacíPes.org rozhodla o prověření některých svých dceřiných společností zažádat.

„Některé společnosti o prověrku požádaly a jsou ve správním řízení s NBÚ,“ potvrdil mluvčí skupiny Andrej Čírtek. „Vzhledem k diskrétnosti řízení o udělení prověrek ale nebudeme informovat, o jaké společnosti se jedná,“ dodal.

Podle údajů Národního bezpečnostního úřadu trvá prověření před udělením prověrky na nejnižší stupeň minimálně půl roku, u toho nejvyššího pak může celý proces trvat téměř rok. V současné době disponuje prověrkou NBÚ na 452 firem.

Podle vyjádření CSG ale v současné době dochází k „politizování bezpečnostních prověrek a jejich zneužívání jako nástroje konkurenčního boje“.

„Snaha zabránit v přístupu k veřejným zakázkám ovlivňováním bezpečnostních prověrek různými informačními kampaněmi a poškozováním dobrého jména je bohužel součástí konkurenčního boje,“ konstatoval pro HlídacíPes.org mluvčí skupiny Čírtek. „Jedná se o negativní jev pro spolupráci domácího obranného průmyslu s Armádou ČR.“

Faktem je, že bezpečnostní prověrkou nedisponuje ani Strnadova konkurence jako je zbrojařský gigant Omnipol či skupina STV Group.

Současně se snahou firem ze skupiny CSG získat prověření na kontakt s utajovanými skutečnostmi došlo uvnitř holdingu k překvapivému a neočekávanému internímu kroku. Dosavadní majitel zbrojařského gigantu Jaroslav Strnad (45) převedl vlastnictví celé skupiny na syna Michala.

Majitelem zbrojařského impéria čítajícího desítky firem s celkovými tržbami za rok 2016 přes 6,6 miliard korun se tak nyní stal pětadvacetiletý muž, který od roku 2015 působí jako generální ředitel a předseda představenstva holdingu. 

Nabízí se vysvětlení, že jedním z důvodů změny ve vlastnické struktuře by mohla být i snaha o zjednodušení procesu udělení prověrky. V rámci prověřování firem totiž NBÚ přihlíží i k bezpečnostnímu riziku ze stran klíčových osob v dané společnosti.

A například vazby Jaroslava Strnada na potomka ruského carského důstojníka Alexeje Beljajeva, který za komunistického režimu působil (stejně jako Andrej Babiš) v podniku zahraničního obchodu Petrimex, mohou být z pohledu NBÚ problematické. Beljajev je totiž znám také jako spojka střední Evropy s Ruskem.

1080p 720p 360p
KLDR: jak vznikl hrozivý režim a proč se (ne)bát jaderného konfliktu

CSG souvislost mezi žádostí o udělení prověrky a současným převodem celého holdingu z otce na syna razantně odmítá.

„Předání vlastnictví s prověrkami nesouvisí,“ uvedl mluvčí skupiny Čírtek. „Michal Strnad už tři roky řídí holding z pozice generálního ředitele a postupně na něj byly předávány kompetence, které měl zakladatel. Jedná se tedy o završení procesu. Skupina vyrostla a nemůže jí řídit jediný člověk. Zásada je: Kdo řídí, vlastní.“

Podle zjištění HlídacíPes.org došlo ke stejnému kroku – převedení vlastnictví jiné společnosti z otce na syna – v rámci holdingu už v loňském roce. A také v tomto případě byla ve hře bezpečnostní prověrka.

Tehdy byla převedena firma Retia vyrábějící radary a vojenské systémy, taktéž na Strnadova syna Michala. Přitom CSG koupila firmu pouhý rok předtím.

CSG koupila společnost Retia s již platnou prověrkou NATO Secret. Jenže podle týdeníku Euro se s jejím přechodem do Strnadovy skupiny začalo NBÚ danou prověrkou znovu zabývat.

„Společnost Retia byla 8. září 2016 vyzvána Národním bezpečnostním úřadem, aby do 30 dnů doložila na NBÚ informace, kdo vlastní společnost Czechoslovak Group BV, která je jediným akcionářem emitenta, a jakým způsobem se podílí emitent na chodu společnosti,“ uvedl týdeník.

Zda tento způsob vlastnictví přes daňový ráj v Holandsku, či osoba Jaroslava Strnada mohla být pro NBÚ překážkou pro potvrzení platnosti prověrky, lze jen dovozovat. Nicméně faktem je, že následně byla firma Retia převedena z CSG do firmy vlastněné pouze Michalem Strnadem a o prověrku firma nepřišla.

Prověrkou ze skupiny CSG v současné době disponuje podle Čírtka pouze firma Eldis Pardubice, která se zabývá zahraničním obchodem s vojenským materiálem. Tato společnost se stala součástí holdingu až na konci loňského roku, je tak pravděpodobné, že prověrku získala ještě za původního vlastníka.

720p 360p
Proč se bát al-Káidy? Hrozí další 11. září?

V loňském roce přijel do firmy Excalibur Army ovládané CSG na oficiální návštěvu prezident Miloš Zeman. Další z dceřiných společností CSG Dako-CZ se pak ani ne rok na to stala největším sponzorem Zemanovy kampaně, když na jeho účet zaslala dva miliony korun. Další milion pak poslala společnost, kterou Strnad zakládal a v minulosti vlastnil.

V minulosti podpořilo Strnadovo Dako-CZ celkem 3,5 miliony korun také SPO, která za Zemanem od počátku stála. Ostatně sám Zeman se nazývá „neplaceným agentem Tatry“ a zástupce firmy s sebou bere na zahraniční cesty.

V loňském roce státní zástupce obžaloval čtyři vysoce postavené zaměstnance ministerstva obrany a armády v souvislosti s podezřením, že pod cenou prodávali nepotřebný armádní materiál právě Strnadově společnosti. Z podnikatelovy firmy ovšem nikdo obžalován nebyl.

Jaroslav Strnad svou zbrojařskou firmu budoval přes dvacet let. Začínal jako obchodník s kovovým šrotem, později získal vojenské opravárenské závody v Česku a na Slovensku, automobilku Tatra či významného světového výrobce brzd Dako CZ. Obchoduje s armádami Finska, Švédska a Německa a vyváží do Afriky, Asie, Evropy i USA.

Konsolidované tržby za rok 2016 vzrostly oproti minulému roku o 39% na 6,6 miliardy korun. Čistý zisk vykázala skupina 756 milionů korun.

Nyní leží celý holding oficiálně na bedrech Strnadova pětadvacetiletého syna Michala. Pokud se ale klíčovým firmám skupiny nepodaří získat bezpečnostní prověrku, nebudou se kvůli novele zákona moci dál o armádní zakázky ucházet.

Text původně vyšel na webu HlídacíPes.org. INFO.CZ ho zveřejňuje se souhlasem redakce

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1