Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko bylo v prosinci největším producentem surové ropy. Převzalo otěže od Saúdské Arábie

Rusko bylo v prosinci největším producentem surové ropy. Převzalo otěže od Saúdské Arábie

Rusko během prosince vyprodukovalo 10,49 milionu barelů surové ropy za den, uvádí Bloomberg. Ruská produkce tak předčila Saúdskou Arábii poprvé od loňského března.

Od listopadu obě země produkci ropy výrazně snížily – Rusko o 29 tisíc barelů za den, Saúdská Arábie dokonce o 260 tisíc. Důvodem je dohoda Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), které koncem loňského roku domluvily, že od 1. ledna sníží těžbu ropy o 1,2 milionu barelů denně. Ropný kartel tak chce dosáhnout zvýšení cen, které od roku 2014 vytrvale klesaly.

Dohoda má platnost šest měsíců, podle agentury Reuters by ji však státy OPEC mohly prodloužit, nebo se domluvit na ještě výraznějším snížení dodávek. Ceny se sice oproti začátku loňského roku, kdy spadly pod 30 dolarů za barel, díky dohodě vrátily nad 50 dolarů za barel. Stále jde ale o pouze nepatrné zvýšení. V první polovině roku 2014 totiž ceny ropy přesahovaly hranici 100 dolarů za barel.

Po Rusku a Saúdské Arábii byly v prosinci s těžbou 8,8 milionu barelů za den na třetím místě Spojené státy.

Kvůli neustálému propadu cen ropy způsobovaného postupným přechodem na nefosilní paliva, Saúdská Arábie minulý měsíc ohlásila velkolepý program podpory obnovitelných zdrojů energie. Do roku 2023 na něj chce vynaložit investice ve výši 30 až 50 miliard amerických dolarů. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1