Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko láká české vývozce. Je druhým nejzajímavějším trhem pro byznys

Rusko láká české vývozce. Je druhým nejzajímavějším trhem pro byznys
 

Tuzemské firmy po letech obracejí svou pozornost k Moskvě. Právě Rusko je totiž po Německu aktuálně druhým nejatraktivnějším trhem pro české hráče z řad menšího byznysu. 

Firmám z Česka se po letech zalíbilo v Rusku. Uvádí to analýza Asociace malých a středních podniků a Komerční banky, kterou má deník E15 k dispozici. Milník v obchodu s Ruskem, kam včera odletěl prezident Miloš Zeman a podnikatelé, má přijít už letos. Poprvé od roku 2012 totiž roste zájem ruského trhu o české zboží. O osudu česko-ruského byznysu ale podle firem rozhodne až budoucí podoba unijních sankcí vůči Kremlu.

„Několikaletý pokles vzájemného obchodu mezi Českou republikou a Ruskou federací je minulostí,“ uvádí šéf asociace Karel Havlíček. „Tempo růstu vývozu do Ruska zatím letos překračuje celkový růst českého exportu více jak dvojnásobně,“ dodal.

Hitem jsou i postsovětské republiky, do zemí ze Společenství nezávislých států tak podle průzkumu hodlá nabídnout své zboží 44 procent českých exportérů. „Země SNS se tak staly po státech Evropské unie druhou nejvýznamnější skupinou našich exportních partnerů,“ dodává Havlíček.

České byznysmeny láká renesance ruské ekonomiky. Ta totiž po třech slabých letech začíná opět růst, letos i o více než dvě procenta. „Rusko bylo, je a bude zajímavé jak pro export, tak i pro finančně silné investory,“ popisuje Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy.

Více čtěte na webu E15. 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1