Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko se dostává z krize, země má největší růst dolarových milionářů na světě

Rusko se dostává z krize, země má největší růst dolarových milionářů na světě

Rusko se oklepává z ekonomického zpomalení, které zemi v posledních letech zasáhlo kvůli klesajícím cenám ropy. Jak uvádí konzultační společnost Capgemini, země zažívá boom nových dolarových milionářů. Loni se jejich počet zvýšil takřka o pětinu. 

V Rusku se v loňském roce zvýšil počet dolarových milionářů o 19.7 procenta na 182 tisíc, což znamenalo nejsilnější růst ze všech zemí světa, uvádí Capgemini. V absolutních číslech sice země již tolik nevyniká – řadí se na 15. příčku mezi čtrnácté Španělsko a Saúdskou Arábii, nicméně momentum je z dvouciferného růstu zřejmé.

Nejvíce lidí, kteří mají kromě svých nemovitostí, sbírek a spotřebního zboží milion dolarů k dobru, je v USA. Počet dolarových milionářů mezi Američany se totiž zvýšil o osm procent na 4,8 milionu, ve druhém Japonsku o šest procent na 2,9 milionu a ve třetím Německu o sedm procent na 1,3 milionu. V celém světě se loni ve světě zvýšil počet milionářů o 7,5 procenta.

720p 480p 360p 240p
Čekání na Putina

Společně s tím, jak v Rusku roste počet milionářů, se však zároveň stále výrazněji rozevírají nůžky mezi bohatými a chudými. Ekonomové odhadují, že nejbohatší procento Rusů vlastní až čtvrtinu veškerého ruského bohatství.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1