Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko zprivatizovalo ropného giganta. Kdo ho teď vlastní, ale stále není jasné

Rusko zprivatizovalo ropného giganta. Kdo ho teď vlastní, ale stále není jasné

Rusko spustilo jednu z největších privatizací postsovětské éry. S koncem roku prezident Putin oznámil, že do soukromých rukou prodává pětinový podíl ropného gigantu Rosněfť. Stále ale není jasné, kdo významnou část firmy momentálně vlastní. Ve veřejných záznamech je nový majitel nedohledatelný a celá transakce proto budí pochyby.

Na nákupu se podle dostupných informací měly podílet subjekty ze Švýcarska a Kataru. „Je to největší privatizace v palivovém sektoru v roce 2016. Transakce dokládá také nepřerušenou mezinárodní důvěru v Rusko,“ vysvětlil tehdy v televizním vystoupení Putin. Narážel zřejmě na to, že ani po sankcích, které vůči zemi uvalila Evropská unie a Spojené státy, se ruský trh neuzavírá a zahraničí má o investice v zemi zájem.

Snaha dohledat skutečného nového vlastníka pětiny Rosněfti je ale i teď neúspěšná. Transakce se oficiálně zúčastnil investiční prostředník ze Singapuru. Ten údajně podíl kupoval pro švýcarskou firmu Glencore, která obchoduje s komoditami, a Katarskou státní investiční společnost. Privatizovaný podíl se údajně prodal za 10,2 miliardy eur. Švýcaři a Katar prý ale zaplatili tři čtvrtiny částky, zbytek měla uhradit neznámá firma se sídlem na Kajmanských ostrovech.

Rusům tento neprůhledný systém odkupu není neznámý, říkají mu matrjoška, podle dřevěné panenky, která v sobě ukrývá další čím dál menší postavičky. Stejně tak je za podobnými transakcemi firma, která zastupuje jinou firmu, kterou ještě vlastní jiná firma. Skutečný majitel je tak prakticky nedohledatelný, přestože vše se uskutečnilo legálně.

Zpravodajská agentura Reuters se pokoušela zjistit, kdo je skutečným novým vlastníkem pětinového podílu. Podrobnosti nechtěla uvést ale ani švýcarská ani katarská společnost. K otázkám se nevyjádřily ani privatizovaná firma a Kreml.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744