Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Růst amerických akcií není tak strmý, jak se zdá. Připomíná naopak situaci před prasknutím bubliny

Růst amerických akcií není tak strmý, jak se zdá. Připomíná naopak situaci před prasknutím bubliny

Americký akciový index S&P 500 má na první pohled velmi dobrý rok, vždyť od ledna se jeho hodnota zvýšila už o téměř 11 procent. Jenže zdání klame. Index totiž u svých titulů zohledňuje jejich velikost. Čím větší je tedy firma, tím větší má v indexu váhu. Pokud by ovšem S&P500 od vážení společností upustilo, věci by již tak růžově jako nyní nevypadaly. 

Akciové indexy připomínají zakřivené zrcadlo a index S&P500 není výjimkou. I když technologické společnosti Facebook, Microsoft, Amazon a Apple v něm tvoří jen necelé procento zastoupených firem, po převedení do bodů se na tvorbě indexu podílejí více než 10 procenty, upozorňuje sever Business Insider. Když se tak daří této velké čtyřce, má to mnohem významnější vliv na index, podle kterého mnozí posuzují stav americké ekonomiky, než pokud by šlo o čtyři jiné, náhodně vybrané, firmy indexu.

Jenže pokud se index sestaví podle principu, kdy by všechny jeho společnosti měly stejnou váhu, situace už by byla naprosto odlišná. Místo jedenáctiprocentního růstu za letošní rok by zaznamenal expanzi jen o 8.4 procenta, tedy o více než dva procentní body méně. Nůžky mezi oběma druhy indexů se přitom rozevírají – lze tak očekávat, že rozdíl mezi běžnou a váženou hodnotou firem v indexu bude v budoucnu ještě výraznější.

Zjednodušené vysvětlení tohoto fenoménu zní tak, že americkému trhu se nedaří tak dobře, jak by se na první pohled mohlo zdát. Některá průmyslová odvětví se na růst dívají z pořádné dálky. Třeba energetické firmy indexu letos klesly o 14 procent kvůli propadu cen ropy a snížila se i hodnota telekomunikačních firem.

Naopak velké technologické čtyřce se hodnota akcií letos zvýšila minimálně o 16 procent, tři z firem vzrostly dokonce minimálně o 31 procent. Samotný technologický sektor indexu se letos zvýšil o 19 procent, sektor konzumního zboží, kam jsou například zařazeny firmy jako Amazon či Netflix – navzdory jejich napojení právě na sektor technologií – se zvýšil o 13.1 procenta.

Masivní růst tržní valuace technologických firem však kromě nadšení investorů vyvolává i obavy pamětníků. Podle analytiků totiž současné prostředí připomíná stav, který na trhu vládnul těsně před prasknutím technologické internetové dot-com bubliny v roce 2001, která následně s sebou stáhla celý trh.

„Toto je můj 33 rok na kapitálových trzích a to, co nyní vidím, se velice podobá roku 1999,“ srovnává situaci se stavem před prasknutím bubliny pro server Market Watch Mark Travis, výkonný manažer společnosti Intrepid Capital Funds. „Tehdy to byli čtyři jezdci, dnes je to FANG. Míra koncentrace trhu je podobná,“ dodává.

„Čtyři jezdci“ se kvůli jejich dominanci na trhu přezdívalo společnostem Cisco, Dell, Intel a Microsoft. Akronym FANG pak slouží pro označení firem Facebook, Amazon, Netflix a Google. Do této kategorie občas bývá přidána i společnost Apple, zkratka se pak změní na FAANG.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744