Růst těžby ropy v USA by mohl vést k cenové válce a propadu cen, hrozí ruský gigant Rosněfť | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Růst těžby ropy v USA by mohl vést k cenové válce a propadu cen, hrozí ruský gigant Rosněfť

Růst těžby ropy v USA by mohl vést k cenové válce a propadu cen, hrozí ruský gigant Rosněfť

Růst těžby ropy ve Spojených státech by mohl členy Organizace zemí vyvážející ropu (OPEC) a další těžaře odradit od prodloužení nynější dohody o omezení produkce.To by mohlo vést k nové cenové válce a k dalšímu propadu cen, uvedla dnes největší ruská ropná společnost Rosněfť. Flexibilní americká těžba z břidlicových zdrojů je nyní "novým světovým regulátorem ropných cen", sdělila Rosněfť na dotaz agentury Reuters.

Těžba břidlicové ropy v USA spolu s propadem světových cen v letech 2014 a 2015 výrazně klesla, nečekaně brzy se ale stabilizovala a nyní roste. Tato produkce velmi pružně reaguje na výkyvy cen a povzbudil ji zejména cenový nárůst po dohodě OPEC a dalších těžařů na omezení těžby v letošním prvním pololetí o celkem 1,8 milionu barelů denně.

„Je evidentní, že těžba břidlicové ropy USA se stala a v dohledné budoucnosti zůstane novým globálním regulátorem ropných cen,“ uvedla Rosněfť. „Existují značná rizika, že tato dohoda (OPEC a dalších zemí) se neprodlouží, nejen kvůli hlavním účastníkům, ale také kvůli produkční dynamice v USA,“ dodala firma.

Rusko v lednu svou těžbu snížilo, svůj příslib redukce ale zatím zdaleka neplní. Saúdská Arábie, která je spolu s Ruskem největším těžařem ropy na světě, snížila svou těžbu výrazně více, než slíbila, a celá OPEC, plní dohodu z více než 90 procent.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.