Ruští oligarchové se děsí americké „černé listiny“. Straní se Putina a rozprodávají majetek | info.cz

Články odjinud

Ruští oligarchové se děsí americké „černé listiny“. Straní se Putina a rozprodávají majetek

Ruští oligarchové panikaří. Už na konci ledna předá americké ministerstvo financí Kongresu seznam několika stovek byznysmenů, kteří jsou napojení na Kreml a kteří jsou pro západní obchodní svět persona non grata. Reakce ruských magnátů je překvapivě silná. Jedni se snaží prolobbovat se ze seznamu, další pak rozprodávají části svého problémového majetku, mění svůj kalendář, aby nebyli viděni s prezidentem Putinem a zbavují se i některých vládních kontraktů

Příští pondělí uplyne 180 dní, které měla americká vláda na zpracování seznamu ruské elity. Lidí napojených na Kreml; osob, na kterých si Američané mohou zchladit vztek za ovlivněné volby. Reakce ruských miliardářů je s blížícím se datem stále nervóznější. Nikdo nechce, aby se jeho jméno v seznamu objevilo.

„Nejde přímo o sankční seznam, svým formálním významem se jedná o dokument o jednu úroveň níže. Nicméně každý člověk se na to bude dívat úplně stejnou optikou, jako na sankce. Pokud jste na tom seznamu, tak jste nejspíše udělal něco špatného,“ tvrdí pro Bloomberg Erich Ferrari, zakladatel washingtonské společnosti Ferrari & Associates.

Když se ruský podnikatel ocitne na „černé listině“, je pravděpodobné, že při obchodech se Západem bude čelit dodatečným prověrkám; ve vyběrových řízeních jej může takový záznam jasně znevýhodnit. A ve chvíli, když by přišlo na řadu uplatnění nových sankcí USA vůči Rusku, je pravděpodobné, že jména na tomto seznamu se objeví i na sankčním listu.

Rusy to pochopitelně nemůže nechat v klidu. Někteří z nich již proto zahájili zátěžové testy, aby zjistili, jaké důsledky by umístění na tento seznam mělo pro jejich byznys. Další se pak snaží v USA prolobbovat k informacím, případně dokonce k pomoci, která by jejich jméno ze seznamu nechala zmizet. Ti, kteří mají největší strach, už ruší svou účast na akcích, kde by se mohli dostat do blízkosti prezidenta Vladimira Putina, případně ruší kontrakty s ministerstvem obrany. 

Jedním z expertů, na které se lobbisté v USA zaměřili, je i Daniel Fried. Bývalý zaměstnanec administrativy Baracka Obamy pro oblast sankcí, který se na vytváření seznamu podílel. „Byl jsem v poslední době kontaktován mnoha lobbisty zastupujícími nejmenované ruské klienty, kteří žádali o informace ohledně jmen na seznamu. Další pak hledali konzultanty, kteří by dokázali udržet jména klientů mimo tento seznam a nabízeli za to hromadu peněz,“ upozorňuje Fried pro server Quarz, jak moc nervózní Rusové doopravdy jsou.

Někteří oligarchové se za Velkou louži dostavili dokonce osobně. „Měl jsem v kanceláři několik opravdu velkých jmen,“ potvrzuje Anders Aslund, seniorní manažer think-tanku Atlantic Council, který byl žádán o informace ohledně jmen na seznamu. 

„Myslím, že ruská elita si konečně uvědomuje, že Putinova agrese vůči Ukrajině, Západu i Spojeným státům pro ně bude mít následky. Tuší, že Američané jsou opravdu naštvaní, že se Rusko snažilo ovlivnit naše volby a tento seznam je opatřením, před kterým je ani Putin neochrání,“ vysvětluje důvod paniky mezi mocnými Rusy Fried pro Deutsche Welle.

Seznam nicméně nevyvolává obavy jen v Rusku. Někteří zaměstnanci amerického ministerstva financí se totiž obávají až příliš silného účinku, který by zveřejnění seznamu přineslo, informuje Bloomberg. Ostatně obavy Rusů jim dávají za pravdu, že pokud se něčí jméno na seznamu objeví, bude to mít praktický efekt sankcí. I proto ministerstvo údajně zvažuje, že část vydané zprávy bude tajná.

Seznam musí americká vláda dodat Kongresu do 29. ledna.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud