Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ryanair bere Blízký Východ útokem. Od října začne létat z Prahy do Jordánska, prodej začne za pár dnů

Ryanair bere Blízký Východ útokem. Od října začne létat z Prahy do Jordánska, prodej začne za pár dnů

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair spustí od konce letošního října novou pravidelnou linku z Prahy do jordánské metropole Ammánu. Zahájení letů je součástí expanze společnosti na Blízkém východě. ČTK to dnes oznámilo Letiště Praha, podle kterého to bude první pravidelné spojení Prahy s Jordánskem.

Ryanair bude z Letiště Václava Havla létat do Ammánu dvakrát týdně Boeingem 737. "Během provozu linky v zimní letové sezoně očekáváme, že novou linku může využít více než 14.000 cestujících v obou směrech. V případě celoročního provozu potom více než 35.000," uvedla Kateřina Pavlíková z tiskového oddělení Letiště Praha.

Prodej letenek by měl podle informací Ryanairu začít na jeho webu během února.

Na Blízký východ mohou nyní lidé z Prahy cestovat přímou linkou s Qatar Airways do katarského Dauhá a se společnostmi Emirates, flydubai a SmartWings do Dubaje. ČSA létá do libanonského Bejrútu a saúdskoarabského Rijádu. Spojení do Tel Avivu nabízí SmartWings, nízkonákladová odnož Up izraelských aerolinek El Al a do června Wizz Air, který plánuje v létě ukončit také lety do dalšího izraelského města Ejlat. Přímé spojení má Praha také s egyptskými letovisky.

Z Letiště Václava Havla Praha loni létalo 69 pravidelných dopravců do 163 destinací. Nejvíce cestujících z české metropole směřovalo do evropských měst a dále pak do Afriky.

Pražské ruzyňské letiště loni zvýšilo počet odbavených cestujících o 17,9 procenta na rekordních 15,415 milionu lidí. Za nárůstem byl příchod nových dopravců na letiště, zvyšování kapacity letů a otevírání nových linek. V průměru prošlo loni letištěm 42.233 cestujících denně.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1